Papíry na domov

„Jsme čeští výtvarníci ukrajinského původu,“ říkají Natálie (31) a Alexandr (32) Kozlovovi, uprchlíci, kteří se rozhodli stát občany České republiky.

Vystoupili z vlaku na Hlavním nádraží v Praze předposlední březnový den roku 1991. V tu chvíli měli jen dva batohy oblečení a jedinou jistotu: zpátky na Ukrajinu nemohou.„Kamarádi nám poradili, abychom šli na cizineckou policii do Olšanské,“ vzpomíná Alexandr. „Tam na nás koukali jak na zjevení a tvrdili, že žádné uprchlické tábory v téhle zemi neexistují a že jsme si o azyl měli požádat hned na hranicích v Čierné nad Tisou. Mysleli si snad, že jsem se cestou zbláznil. Okamžitě by mě poslali zpátky.“ Manželé Kozlovovi se proto s pomocí svých českých přátel obrátili přímo na ministerstvo vnitra. Tam s nimi už úředníci jednali jinak. Začátkem dubna putovali do uprchlického tábora v Jezové u Bělé pod Bezdězem.

RUCH a nacionalismus

V době, kdy odešli z tehdejšího SSSR, byli Alexandr s Natálií už devět let manželé. Oba studovali výtvarné umění na Akademii Věry Muchinové v Leningradě - Alexandr sochařství a Natálie design. Alexandr se angažoval v ilegálním ukrajinském hnutí RUCH. „Souhlasil jsem hlavně s jejich názory na Černobyl a komunistickou propagandu kolem této katastrofy,“ říká. "Později mi na Ruchu začal vadit nacionalismus. Jestli něco opravdu nesnesu, tak je to posuzování člověka na základě toho, kde se narodil nebo jakou má barvu pleti."Definitivně se rozhodli v zimě 91.…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte