Praha, nebo Vídeň

Nejistá budoucnost sekretariátu KBSE

Jednou z mála významných mezinárodních institucí, které mají své sídlo v hlavním městě nového českého státu, je sekretariát Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE). V poslední době se ale mezi diplomaty objevily informace, že by se měl z Prahy odstěhovat do Vídně.

Rakouská nabídka

Praha se stala sídlem sekretariátu z rozhodnutí pařížského summitu KBSE v roce 1990. Úřad sídlí v Thunovské ulici na Malé Straně a má dvacet zaměstnanců. Politickou část tvoří diplomaté Švýcarska, Švédska, Československa a Finska, jejichž země byly vybrány losem. Podle šéfa sekce KBSE na federálním ministerstvu zahraničí Ivana Majerčína poskytuje Československo prostory Thunovského paláce KBSE bezplatně a jeho majiteli, který získal objekt v restituci, platí kolem miliónu korun ročně. Nájemní smlouva však vyprší koncem příštího roku. Za budoucí sídlo sekretariátu byl proto předběžně vybrán Toskánský, nebo Salmovský palác.O přenesení sekretariátu do Vídně však už delší čas usiluje Rakousko, které pro jeho činnost nabízí zámek Hofburg. (Tento záměr nenarušil ani nedávný požár v jednom z křídel bývalé císařské rezidence.) Rakouská metropole je na rozdíl od Prahy významným diplomatickým a kongresovým centrem a má dokonalou infrastrukturu. Ve Vídní je už nyní jedna z hlavních institucí KBSE Středisko pro předcházení konfliktů. Další orgán - Úřad pro demokratické instituce - sídlí ve Varšavě.…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte