Prioritou je obnova společnosti

Zdá se, že týden, v němž by se některá polská strana nerozpadala, je týdnem ztraceným. Tento jev je nejpatrnější v pravicových organizacích, ačkoliv i ty se čím dál tím častěji také slučují. Stále intenzívnější pokusy o sjednocení polské pravice, které v poslední době podnikají jednotlivé strany, jsou provázeny hlasitými deklaracemi o potřebě rekonstrukce koaliční vlády Hanny Suchocké: především jde o vyloučení „komunizující“ Demokratické unie. Oživení politické aktivity pravice je v nemalé míře motivováno - pomineme-li ambice k převzetí veškeré moci v zemi - také urputným bojem o znění budoucího zákona o umělém přerušení těhotenství a lustračního zákona. Ty mají odstartovat morální obnovu společnosti, což je pro polskou pravici priorita. V ekonomických otázkách je pro pravici - s výjimkou Polského liberálního programu - charakteristický spíše vlažný vztah k tržnímu hospodářství („neviditelná ruka trhu je rukou zlodějskou“), prosazování rozsáhlé státní regulace a nepřízeň vůči připravovanému omezení státního sektoru.

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte