Stěhování národů

České země sběrným táborem Evropy

V tisku se nedávno objevila zpráva, že na území ČSFR přebývá nelegálně sto padesát tisíc cizinců. V přepočtu na jednoho obyvatele je to přibližně desetkrát méně než v zemích západní Evropy. Přesto stoupající počet „nelegálů“ v Československu ukazuje na jednu z největších hrozeb: nápor utečenců z Východu.

Počet uprchlíků roste

Novodobé stěhování národů má podobu migrace z jihu na sever a z východu na západ. Západním směrem donedávna mířili i uprchlíci z Československa. V poslední době jsme pro utečence z Východu spíše tranzitním územím, ale blíží se doba, kdy také české země a Slovensko budou pro většinu z nich cílovou stanicí.Podle údajů Úřadu cizinecké policie žily k 31.12.1991 na našem území trvale padesát tři tisíce cizinců (čtyři promile obyvatelstva ČSFR). Počet těch, kteří se k trvalému pobytu nepřihlásili, je možné jenom odhadovat. „Místo 100 až 150 tisíc můžeme říci také 90–200 tisíc. Jejich počet stoupá, ale není to dramatické,“ říká vedoucí kanceláře ředitele Úřadu cizinecké policie M.Polová.Cizinecká policie pobyt „nelegálů“ rámcově kontroluje. Může jim vystavit výjezdní vízum s datem odcestování, nebo je vyhostit. K vyhoštění je však možné sáhnout jen ve výjimečných případech; odhlédneme-li od morálního hlediska, ani letenka třeba do Vietnamu není levná. M.Polová: "Nelegální přistěhovalci nejsou zločinci a kriminalitu neovlivňují víc než jiné skupiny obyvatel. Jsou to většinou…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte