Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Krásná země, která je a není

Krásná země, která je a není

Tři otázky pro starosty moravských a slezských měst

1. Pro jak velkou oblast je vaše město přirozeným ekonomickým, kulturním, historickým centrem?2. Jak se dotýká spor v České národní radě o územně správní uspořádání České republiky hlavních starostí města?3. V jakém smyslu se občané města (nebo vy sám) považujete za Moravany (Slezany)?

Milan Hořínek, primátor Olomouce

1. Olomouc je ekonomickým centrem Hané. V kulturním ohledu je vliv širší, Palackého univerzitu například navštěvují nejen Hanáci. Olomouc je historické centrum Moravy. Tato funkce se zachovala dodnes třeba v církevní správě. Sídlí tady římskokatolické arcibiskupství a pravoslavné biskupství.2. Spor se nás dotýká bytostně. Současné správní členění je nevyhovující, protože nesplňuje základní požadavek: symetrii státní správy a samosprávy. Všichni starostové se shodují na jedné zásadě nového členění: stačí jeden stupeň samosprávy mezi ČNR a obcí. Země tento nárok nesplňuje. Mezi ní a obcí by musel být ještě jeden samosprávný orgán.3. Ideální je názor Stefana Zweiga. Ten celý život uváděl národnost Evropan. Předposlední sčítání bylo před deseti lety. Tehdy mohli lidé také uvést moravskou národnost, asi by za to nebyl nikdo zastřelen. Nikdo to však neučinil. Mě by zajímalo, co je k tomu potřeba, aby člověk dokázal změnit během deseti let národnost. Já myslím, že národ by se neměl měnit jako ponožky. Považuji se tedy za Čecha žijícího na Moravě.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.