Krásná země, která je a není

Tři otázky pro starosty moravských a slezských měst

1. Pro jak velkou oblast je vaše město přirozeným ekonomickým, kulturním, historickým centrem?2. Jak se dotýká spor v České národní radě o územně správní uspořádání České republiky hlavních starostí města?3. V jakém smyslu se občané města (nebo vy sám) považujete za Moravany (Slezany)?

Milan Hořínek, primátor Olomouce

1. Olomouc je ekonomickým centrem Hané. V kulturním ohledu je vliv širší, Palackého univerzitu například navštěvují nejen Hanáci. Olomouc je historické centrum Moravy. Tato funkce se zachovala dodnes třeba v církevní správě. Sídlí tady římskokatolické arcibiskupství a pravoslavné biskupství.2. Spor se nás dotýká bytostně. Současné správní členění je nevyhovující, protože nesplňuje základní požadavek: symetrii státní správy a samosprávy. Všichni starostové se shodují na jedné zásadě nového členění: stačí jeden stupeň samosprávy mezi ČNR a obcí. Země tento nárok nesplňuje. Mezi ní a obcí by musel být ještě jeden samosprávný orgán.3. Ideální je názor Stefana Zweiga. Ten celý život uváděl národnost Evropan. Předposlední sčítání bylo před deseti lety. Tehdy mohli lidé také uvést moravskou národnost, asi by za to nebyl nikdo zastřelen. Nikdo to však neučinil. Mě by zajímalo, co je k tomu potřeba, aby člověk dokázal změnit během deseti let národnost. Já myslím, že národ by se neměl měnit jako ponožky. Považuji se tedy za Čecha žijícího na Moravě.

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte