Splatit dluh za osmašedesátý

Uprchlíci se do Československa nehrnou

Na mapě Evropy se zanesenými údaji o počtech uprchlíků z bývalé Jugoslávie působí Československo jako značně nehostinné území. I v příslušném televizním zpravodajství se častěji objevují záběry z Německa, Rakouska či Maďarska než ze zemí „slovanských bratrů“ včetně ČSFR. Přitom podle červnového usnesení (staré) federální vlády náš stát poskytuje tzv. dočasné útočiště: na příchozí z bývalé Jugoslávie se pohlíží jako na žadatele o status uprchlíka, mají zajištěnu odpovídající péči, ale nemusí absolvovat běžné azylové řízení. Je tedy malý zájem o Československo způsoben ignorancí našich úřadů, pasivitou nevládních organizací nebo jen nepřitažlivostí naší vlasti? Jak na tom vlastně jsou uprchlíci v Československu po dvou letech demokracie a v podmínkách rozpadu státu? Tyto otázky pomohou zodpovědět ředitel federálního sekretariátu pro otázky uprchlíků Petr Novák a ředitel sekce pro otázky uprchlíků FMV Pavel Hlaváč.

Neatraktivní Československo

„Nízké počty jugoslávských uprchlíků u nás nejsou výsledkem restriktivní politiky Československa,“ říká Petr Novák. „Situace je taková, že tito lidé vyhledávají buď bezprostřední okolí ohrožených míst, Chorvati především Slovinsko a Maďarsko, nebo rovnou západní Evropu.“ Ředitel Hlaváč dodává: "Jednak směřují přes naše území do těch států, kde mají mezi statisíci utečenců své příbuzné, jednak chtějí být spíš v Německu, Rakousku či…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte