Říkejte mi comandante

Nicaragua po dvou letech demokracie

Před dvěma lety složila Violeta Chamorrová přísahu a stala se prezidentkou Nicaraguy. Ceremoniál, kterému přihlížely tisíce lidí, se odehrál na baseballovém stadiónu. Neobešlo se to bez potyček: přívrženci Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN) házeli shnilá rajčata a igelitové pytlíky s vodou na automobil, ve kterém doňa Violeta přijela mezi tribuny. Po jedenácti letech u moci prohráli volby. Ale tato změna vlády slibovala přinést zemi mír, uklidnění a možná dokonce - kdyby Bůh dal - i prosperitu.Letos jsem na tomtéž stadiónu uviděla znovu radující se dav. A tentokrát všeobecné nadšení nikdo nerušil: Boer Indios z Managuy totiž vyhrávali nad San Fernando Masaya ve finále nicaragujského mistrovství. Ale mimo stadión se nic veselého nedělo. Kdyby ve své inaugurační řeči doňa Violeta slíbila lidem churchillovské „krev, pot, dřinu a slzy“, dalo by se tvrdit, že dodržela slovo. Většina obyvatelstva Nicaraguy to ovšem vidí jinak a převládajícím pocitem v zemi je dnes rozčarování.

„Nechali se koupit Chamorrovou“

Skutečně se zdá lhostejné, koho člověk volil před dvěma lety. Na městské skládce odpadků ve čtvrti Acahualinca nad Managuou stojí u pohozených vnitřností krávy dva muži. Vybírají ze zbytků kousky loje, které potom roztopí na vosk. Politicky stojí každý na jiném břehu, ale bída a zklamání z nich udělaly partnery. Rufino Ortiz Hernandez, čtyřicetiletý rolník, volil…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte