Musíme si zvykat

Chebsko: světla a stíny života na západní výspě státu

Okres Cheb symbolizoval přes čtyřicet let „pevnou hráz socialismu“. Místní Němci byli po válce vyhnáni (podle jiných názorů odsunuti) a nahrazeni dosídlenci ze všech koutů republiky. Vzhledem k tomu, že tehdy zároveň vyrostly drátěné zátarasy, pro nové Chebany zůstávali jejich bezprostřední sousedé za západní hranicí stejně vzdálení, jako kdyby žili na druhém konci Evropy. Dnešní Cheb je opět křižovatkou dvou světů: automobily s německými značkami zaplňují ulice a jejich osazenstvo restaurace, naproti tomu kolem tří tisíc (oficiální údaj, ve skutečnosti je to mnohem více) zdejších občanů jezdí za prací drüben, naproti, tedy do Německa. Prakticky všichni ostatní tam alespoň nakupují.Změnily se za poslední dva roky lidské vztahy? Přežívá pocit dvou různých světů, nebo se navzdory dlouholeté propagandě i trvající ekonomické nerovnováze prosazuje normální sousedství? V popředí snah o nové soužití Čechů a Němců stojí iniciátoři euroregionu Egrensis. Sami svůj projekt definují jako „oblast spolupráce překračující hranice na bývalé dělicí linii uprostřed Evropy“. Jde však o to, jak tato myšlenka funguje v praxi - u nás i v Německu. Co přináší místním občanům a do jaké míry se s ní právě oni ztotožňují.

Ve prospěch mezilidských vztahů

„Za prvé musíme zprůchodnit hranice,“ říká chebský radní, architekt Luděk Vystyd. Při pohledu na podrobnou mapu je to jasné. Například z Aše je…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte