Svár srdce a rozumu

Jižní Afrika na prahu boje o moc

Když jsem se o jihoafrickém referendu zeptal jednoho voliče, které variantě se rozhodl dát svůj hlas, dostal jsem takřka pythickou odpověď: „Srdce říká jedno, ale rozum velí to druhé…“ Nazítří se lidé v Jižní Africe i ve světě dozvěděli, že politická linie prezidenta de Klerka dostala zelenou. Frederik Willem de Klerk se před dvěma lety rozhodl vypustit z láhve džina, v iluzorní víře, že jej tak lépe uhlídá. Sám v jádru demokrat, vsadil na diskusi, jednání, možnost rozumného kompromisu. Zvyklý na tvrdost kuloárové politiky, která však zachovávala jistá pravidla slušnosti, podcenil nebezpečí, že protivníci nejenže neocení jeho velkorysost, ale naopak zneužijí každého uvolňovacího kroku k destabilizaci země, k nastolení anarchie a rychlému předání moci do rukou manipulátorů černé většiny.Původní síly nezbytné k zachování fungujícího státu už prezident nemá, neboť svoje složky armády a policie nejprve početně zredukoval a jejich torzo pak vystavil psychickému tlaku zfanatizovaných mas, které v nich nadále spatřují nástroj represivního režimu. Při veškerých ušlechtilých snahách si prezident a jeho poradci neuvědomili, jaké komplikace mohou nastat při jednání s organizací, která je pro dosažení letitého cíle - převzetí absolutní moci v zemi - schopna absolutně všeho.

Xhosové proti Zulům

Takřka několik týdnů po propuštění Nelsona Mandely a legalizaci Afrického národního kongresu (ANC),…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte