Praha mizerná

O zániku periferie

Když se ke konci sedmdesátých let začaly bourat holešovické domky, dvorky a hostince, mizel nenávratně kus periferní Prahy, aniž by ji nahrazovala nová pitoreskní předměstí. Na vzdáleném obzoru, v Ďáblicích, na Proseku i jinde, se hrozivě vztyčily šedé betonové hradby panelových sídlišť jako přízrak pouštních měst.Ale nejen to: ze zelených okrajů města se periférie přestěhovala přímo do jeho středu, usadila se v pasážích, opuštěných kavárnách a v nelákavém obchodním parteru. Praha neuvěřitelně zpustla, hranice čtvrtí ve vnitřním městě se natolik setřely, že skoro nebyl rozdíl, kde člověk žije a bydlí. Totalita, doprovázená rozmáchlými ideologickými gesty i arogancí, Prahu mořila a ničila ji fyzicky i psychicky. Jako by to už ani nebyla Praha, ale vrak jedné teatrální epochy, odcizené město bez tváře a výrazu.

Smíchov

Smíchov a jeho okolí si dlouho uchovávaly specifický ráz pestré a divoké směsi obytných bloků, místního průmyslu a krajinných pasáží. Jakoby pod tlakem se vedle sebe nakupily nejrůznější formy a žánry, často už předem odepsané. O místo na slunci bojují malé domky, secesní vily i zčernalé městské činžáky, na něž se tlačí továrny, sklady, ohrady, a také obrovské smíchovské nádraží. Takový je koneckonců život: destruktivní, a přece tvořivý. Smíchov nezasáhly nejsilnější vlny globální urbanizace, ty teprve přijdou. Přes veškerou rozdrobenost si čtvrť dlouho uchránila integritu a vnitřní svobodu.…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte