Do Evropy via Londýn

Britský premiér John Major navštívil Československo

První zahraniční návštěva po vítězství v parlamentních volbách zavedla britského premiéra Majora do Polska, Maďarska a Československa. Tato skutečnost je významným gestem vůči třem rodícím se středoevropským demokraciím.J.Major v Praze, stejně jako ve Varšavě a Budapešti, slíbil svou podporu při co nejrychlejším začlenění těchto zemí Evropského společenství. Takové ujištění je velmi cenné tím spíš, že Velká Británie bude ve druhé polovině tohoto roku ES předsedat. Zdaleka ne všechny země Společenství totiž s myšlenkou rychlého vstupu bývalých sovětských satelitů souhlasí.

Dělící čára

Britský premiér klade ve sbližování střední Evropy s ES důraz na efektivní politický dialog. Místo nedávného návrhu prezidenta Havla, aby se hlavy států a předsedové vlád „trojky“ účastnili summitu ES, který se bude konat koncem roku v Edinburghu, navrhl uspořádat v době svého předsednictví dvě setkání: summit, na němž by jako předseda Rady ministrů ES přijal nejvyšší představitele Polska, Maďarska a Československa, a společnou schůzi ministrů zahraničí „dvanáctky“ a středoevropské trojky. Na rozdíl od edinburgského summitu by byly obě akce speciálně určené pro země střední Evropy a mohly by se tak plně soustředit na problematiku vztahů s nimi.To, že se premiér Major otevřeně deklaruje jako „agent“ Budapešti, Prahy a Varšavy uvnitř ES, jistě není jen z čisté lásky ke střední Evropě.…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte