Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Deklarace válku nezastaví

Deklarace válku nezastaví

Neúčinná diplomacie nahrává srbské agresi

U nás ve Foči nahnali asi sto lidí do mešity, tu pak zapálili a je nechali zaživa shořet. Nikdy nezapomenu, jak srbské bandy znásilňovaly tříletá děvčátka, jak bajonety probodávaly kojence, uřezávaly jim prstíčky a dělaly si z nich náhrdelníky. To je dnes už skoro klasická výpověď bosenských uprchlíků: je jich téměř milión a tři sta tisíc. Od druhé světové války Evropa nepoznala podobné násilí a podobný exodus obyvatelstva, mezinárodní činitelé však dosud neučinili jediný krok, který by opravdu zamezil další krveprolévání. Verbální podpora, mezinárodní uznání a členství ve světových organizacích je pro Bosnu a Hercegovinu sice velmi pozitivní, přesto jí je to vše málo platné.Portugalský diplomat Cutilheiro se souhlasem lorda Carringtona opět svolal do Lisabonu představitele tří bosenských stran na konferenci o Bosně a Hercegovině. Tento jednací maratón se ukázal jako zcela neplodný, José Cutilheiro navíc nedocenil skutečnost, že Bosna a Hercegovina je ve válce a prezident Izetbegovič může v tak osudových dnech jen těžko opustit svou zemi. V pobořeném Sarajevu se šíří epidemie tyfu, město je téměř obklíčené a Izetbegovič by se sotva dostal bezpečně ven. Pozvánka na jednodenní výlet do slunného Lisabonu tu působí asi jako vtip na pohřbu.

Doutnající Kosovo

Jugoslávské drama by dokázala zastavit jedině kombinace naprosté hospodářské blokády Srbska a vojenské intervence. Co…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.