Čeká se na referenda

Skandinávie před branami Evropského společenství

Finsko odeslalo svoji přihlášku do Evropského společenství v polovině března, Švédsko učinilo stejný krok již před rokem a také v Norsku je debata o vstupu do ES v plném proudu. Představitelé vládnoucí Dělnické strany se příliš netají přesvědčením, že by Norsko mělo následovat příklad svých sousedů. S postupně vytvářeným jednotným trhem zemí Společenství rostou obavy severských států z politické a hlavně ekonomické izolace. Stále hlasitěji se však ozývají i odpůrci členství v ES. Před skandinávskými zeměmi jsou ještě dlouhé diskuse a rozhodně nelze předem tipovat výsledky referend, která v jednotlivých státech nakonec rozhodnou. Lidové hlasování se bude konat také v Dánsku, nikoliv o vstupu do ES (Dánsko je členem již od roku 1972), ale o ratifikaci dohody o evropské unii, přijaté loni v Maastrichtu.

Finsko: krize po rozpadu sovětského trhu

„Tímto Finsko žádá o členství,“ zněla žádost doručená Radě ministrů ES 18.března - po dvoudenním jednacím maratónu ve finském parlamentu. V závěrečném hlasování se 108 poslanců vyslovilo pro, 55 proti a 32 poslanců se hlasování zdrželo. Tento poměr zhruba odpovídá i názoru voličů. Podle březnového průzkumu veřejného mínění je 46% Finů pro vstup do ES, 25% proti a zbytek neví. Pro vládu je jistě alarmující, že počet přívrženců ES stále klesá: v prosinci 1990 jich bylo 63% a ještě loni v květnu 57%.Finská žádost přichází v době, kdy…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte