Vánoční střelba na civilní cíle v Chorvatsku jen potvrdila, že demokratické páky světa jsou příliš slabé na vychytralou přesilu. Srbské politiky nelze považovat za hlupáky, vždyť Miloševič jako představitel srbských komunistů a pretendent na federální komunistický trůn mohl být svržen už přede dvěma lety. Nebyl, podařilo se mu udržet se. O ceně tohoto vítězství vědí především matky vojáků, statisíce utečenců a srbští ekonomové.

Miloševič jako dědic Jugoslávie

Oč se v Jugoslávii bojuje? Kromě přežití i o koryta. Tudjman chce stvořit svou vizi nezávislého státu za každou cenu a řada lidí mu zazlívá, že si hrál se zápalkami ve stohu. Nicméně slovinské a chorvatské pohnutky ke změnám, které pramenily v nespokojenosti s federací, jež je ekonomicky vysávala a vládla jim na všech úrovních (například 80% policistů v Chorvatsku bylo srbské národnosti), jsou pochopitelné. Snaha obou západních republik o změnu systému k demokratičtější a efektivnější podobě nebyla federací akceptována - který politik, úředník, policista nebo důstojník federální armády (jen generálů měla 360!) by dobrovolně zabil dojnou krávu bezedné federální kasy? Srbská politika je shodná s „federální“ především proto, že systém federace stejně jako srbské vedení je vzájemně prorostlý organismus jedné a téže politické skupiny, která se stále snaží udržet své posty.

Kdyby se Miloševič chtěl skutečně dohodnout, udělal by to už na jaře, ještě v míru.…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte