Naše politická scéna se konečně trochu zklidnila. Ale je to nepřesvědčivý mír. Úzkost, která nám nedovoluje uvědomovat si rizika zániku Sovětského svazu a činí nás lhostejnými vůči nástupu teroru na Kubě a mrtvým v Chorvatsku, z našich duší bohužel nevymizela. Každý čeká, že se kolotoč politických půtek co nevidět rozběhne znovu. Blíží se totiž volby.

Volební systémy a zlověstné předpovědi

Po stále nudnějších a krkolomnějších Husákových proslovech je Havlova řeč balzám pro rozum. Tentokrát svým tónem i obsahem až příliš dobře zapadla do klimatu dvojznačných očekávání. Útěšný konec: „Budeme-li držet spolu, bude s námi i Bůh“ stěží mohl vyvážit třeba tuto chmurnou předpověď: „Obávám se, že budeme-li letos volit podle takového zákona, podle jakého jsme volili půl roku po listopadové revoluci, nebude tím zajištěna ani žádoucí účast voličů, ani politická stabilita parlamentů“.

Starý volební zákon dává podle prezidenta malé šance občanovi. Spoluvytváří nebezpečí, že občané - zbaveni sociálních jistot a unaveni těžko pochopitelnou „velkou“ politikou - přestanou vnímat poslance jako své legitimní zástupce při rozhodování o osudech státu. Takový pomalý sesuv nejvlastnějších základů zastupitelské demokracie je patrný již delší dobu. Jestliže ho poslanci nevnímají, trpí profesionální slepotou. Příznivci proporčního volebního systému mají taky v zásobě zlověstný scénář: "… kdyby se volby konaly dnes podle ryzí…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte