Začátkem února 1945 se v Jaltě sešli státníci a Josef Stalin si tam vyžádal spojeneckou leteckou podporu, jmenovitě bombardování Drážďan, kde se shromažďovaly, podle Stalina, jednotky schopné zabránit rychlému překročení Odry.

Spojenci sice nebyli právě jednotní v tom, jaký postoj k postupu sovětské armády do nitra Evropy zaujmout, ale posléze bylo prosazeno pragmatické stanovisko prezidenta Roosevelta.

A tak v noci z 24. na 25.únor 1945 Drážďany zemřely. Přiletěli Britové, a když ráno letěli Američané dokončit jejich práci, zjistili, že už pro ně žádná nezbyla. Skupina devatenácti létajících pevností B-17 americké 8.letecké armády byla navíc napadena německými stihači, a přestože vedoucí navigátor této skupiny byl Čech, který opustil Prahu v noci ze 14. na 15.březen 1939, zaměnil si náhradní cíl a B- sedmnáctky odhodlily toho dne své bomby na Prahu místo na Torgavu. Nálet trval přesně minutu a stál 501 lidský život.

Samozřejmě nám může být těchto obětí líto, ale každá bomba, i ta na československé hlavy, především znamenala, že Německo prohrává válku, a to byla ta důležitá věc.

Navzdory tomu se Drážďany na dlouhá léta staly oblíbeným propagandistickým symbolem, a pokud si kdo nepamatoval, že Británie a Spojené státy bojovaly za oné války na stejné straně jako Sovětský svaz, z Rudého práva se to v 80.letech nedočetl. Spíše to vyznívalo, jako by tehdejší nálet na Drážďany i na Prahu byl jen obvyklou proradností ničemných imperialistů na fialkovsky…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte