Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

„Rodinné farmy”

„Rodinné farmy“

Otroctví a nevolnictví v dnešním SSSR

Probírám se ruskými novinami a nestačím žasnout: ledva dozní senzace o tajném financování „bratrských stran“, údajně ze státního rozpočtu SSSR, je tu další partajní skandál. ÚV KSSS měl k dispozici dílnu na falšování listin a dokladů. Další otřesný objev z poslední doby svědčí o tom, že sovětská říše hyne, jak žila: beze cti a důstojnosti. Tentokrát se dovídáme, že na území některých republik bují otroctví. Ostatně už před třemi lety na tento fakt upozornil Andrej Sacharov…Novodobé otroctví v SSSR se objevilo koncem padesátých let. Prvními lovci otroků byly děti Čečenů, žijících ve vyhnanství v Kazachstánu. Později se otroci objevili na pastvinách severního Kavkazu, na bavlníkových plantážích Uzbekistánu a Turkmenie. Koncem osmdesátých let jim přibyla nová práce: pěstování drog. Sociologové tvrdí, že dnes se tento fenomén mimořádně rozšířil (jen z východní Sibiře je každoročně odvlečeno několik tisíc lidí) a získává i nové formy. Je to především prostituce; dívky ze středního Ruska se nechají nalákat fotoagenturami do Ašchabadu, Nalčiku, Machačkaly atd. a skončí v bordelu. V poslední době jsou otroci využíváni i jako dárci pro transplantaci orgánů.Pár lidí v Magadanu, kteří o otroctví nemlčeli, podivně zahynulo: otrávili se, zmrzli, spadli pod traktor. Na Kolymě došlo nedávno ke vzpouře otroků-zlatokopů. Vůdce zahynul, ale několika desítkám ubožáků se podařilo uprchnout. Ti se dnes sdružují v BBR …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.