Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Domov

Proti soukromníkům stojí mafie

Vystoupení ministra zemědělství B.Kubáta před poslanci ČNR, 7.5.1991.

Resort zemědělství jsem přebíral po komunistických předchůdcích, prorostlý nomenklaturními kádry StB a plný pracovníků s velmi špatnou pověstí. Ihned jsem zahájil personální a organizační změny jak v úřadě, tak na okresech. Přímo z ministerstva odešlo kolem stovky lidí. Bylo zrušeno 63 okresních zemědělských správ, které nahradilo 29 regionů. Z původních ředitelů zbyl jeden. Pak následovaly změny ve vedení podniků a státních statků.

Akce přirozeně vyvolaly reakce: nejprve se v tisku objevila různá prohlášení o mé nekompetentnosti a diletantství. Nepomohlo to a bylo tedy nutné přitvrdit. Hledaly se argumenty. Že na ministerstvu nemáme koncepci, že nevíme, co chceme.

Tady bych chtěl zdůraznit otázku, která byla a je nejvážnější: cenové šoky, které tvrdě dopadly na zemědělské podniky, mají svůj původ nejen v trhu, ale i v chování navazujících sfér. Monopolní struktura zemědělského okolí, tj. dodavatelských a odběratelských odvětví, obchodu, služeb a financí způsobila, že zemědělské podniky viděly svou situaci naprosto bezvýchodně. Proto bylo nutné dát přednost konkrétním opatřením k řešení situace před dlouhodobějším programem.

Přesto se samozřejmě nezastavily práce na zpracování agrárního programu jako základního dokumentu dlouhodobé strategie vývoje odvětví. Dne 16.2.91 jsme s kolektivem náměstků předložili a vysvětlili svůj program panu premiérovi a panu místopředsedovi Vlasákovi. Dokázali jsme, že koncepci máme. Ovšem pro ty, kteří tvrdili, že ji nemáme,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].