Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Počátky trhu v bývalé NDR

Je jisté, že přeměnit socialistické hospodářství na kvetoucí tržní ekonomiku je za několik měsíců od sjednocení i s dostatečným kapitálem z mnoha důvodů naprosto vyloučeno.

Je jisté, že přeměnit socialistické hospodářství na kvetoucí tržní ekonomiku je za několik měsíců od sjednocení i s dostatečným kapitálem z mnoha důvodů naprosto vyloučeno. Nové země Spolkové republiky Německo však mají solidní střednědobé možnosti rychlého ekonomického růstu. Vytvoření nové materiální struktury pro zaměstnanost, vybudování nových závodů, to vše bude ovšem logicky trvat déle než stržení starých.

Pro tuto přechodnou dobu předpovídá „Gutachten der fünf Weissen“ (posudek pěti vedoucích ekonomů z různých ústavů a vysokých škol SRN) jen do konce roku 1991 vzestup počtu nezaměstnaných ve východní části Německa na 1,7 miliónu a asi 2 milióny pracovníků se zkrácenou pracovní dobou. Je nutno zrušit zastaralé závody, sortimentem nesmyslně vázané na SSSR a RVHP, jejichž produktivita (při stejném počtu zaměstnanců) tvoří pouhou desetinu produktivity v západní části státu. Polorozpadlé budovy a opotřebované, zastaralé stroje nelze modernizovat ani při dostatku finančních prostředků. Pracovníci těchto podniků byli prakticky nezaměstnaní již před sjednocením. Nikdo jim to však neřekl, a co je horší, nevěděli to ani - dnes žasnoucí - politici a ekonomové SRN. Je neuvěřitelné, s jakou naivitou polykali zfalšované statistiky socialistické ekonomie. „Struktury“ ovšem stále tvrdí, že chyba nebyla v systému, ale v lidech.

Pondělní demonstrace

Demonstrace za zachování pracovních míst, vedené odbory a sociálními demokraty (SPD), i nesmyslné…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte