Tenhle žert se staré dámě známé jménem Historie povedl. Bezmála padesát let se v Evropě připravovaly k možnému střetu armády Východu a Západu. Přesně v okamžiku, kdy se Sověti stahují ze střední Evropy, dochází konečně ke konfliktu, byť trochu jižněji, na Středním východě. Je pravda, že zde nebojují sovětská vojska, ale jako by se stalo. „Současný nepřítel je tentýž, proti kterému jsme se připravovali bojovat tolik let,“ přiznává náčelník francouzského generálního štábu generál Schmitt.

Irácká armáda, její vojenská doktrína, organizace a taktika jsou totiž střiženy přesně podle sovětského mustru. Standardní výzbroj pochází zpoza Uralu: tanky T62 a T72, letadla Mig 29, děla 122 a 152. Podíl sovětských zbraní se odhaduje na 60–80%. Většina iráckých důstojníků prošla školením v sovětských vojenských školách nebo se jim dostalo tréninku od sovětských poradců přímo na místě. Spojeneckým velitelům proto nezbylo než znovu prolistovat sovětské vojenské řády a příručky. Tam se nachází vše, co mají řádní iráčtí vojáci dělat, včetně schémat vojenských zákopů, krytů a bunkrů, které s takovou pílí v Kuvajtu vybudovali. K dovršení všeho i mentalita vojáků je obdobná. Venkované, byť by to byli ruští mužici či iráčtí felláhové, jednají přibližně stejně. Navíc prošli stejnou nacionálně- socialisticko-progresívní indoktrinací a v kritických chvílích jim bylo dovoleno vzývat boha. Státem řízené hospodářství v zápolí reaguje také shodně, včetně orgánů baasistické strany a vlády.

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte