Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Konečně se přiznali!

13.dubna letošního roku konečně sovětské úřady oficiálně přiznaly, že Sovětský svaz nese odpovědnost za hromadné vyvraždění zajatých polských důstojníků v Katyni v roce 1940. Stalo se tak ovšem s velkým zpožděním a pod tíhou zdrcujících důkazů.

13.dubna letošního roku konečně sovětské úřady oficiálně přiznaly, že Sovětský svaz nese odpovědnost za hromadné vyvraždění zajatých polských důstojníků v Katyni v roce 1940. Stalo se tak ovšem s velkým zpožděním a pod tíhou zdrcujících důkazů. To, co bylo Polákům i lidem na Západě nejméně od konce války jasné, máme tedy oficiálně potvrzeno. Problém je ovšem v tom, že nebyla odhalena celá pravda. Rudé právo proto opakuje mylnou informaci, že v Katyňském lese je pohřbeno 15.000 polských důstojníků. Skutečnost je poněkud jiná. Zrekapitulujme si ji.

V Kozelsku (Kozielsku), asi 20 kilometrů na jihovýchod od Smolenska, byl v bývalém klášteře zřízen důstojnický tábor, ve kterém bylo na přelomu let 1939 a 1940 asi 4.500 polských důstojníků, zajatých Rudou armádou po jejím vstupu na východní území právě zanikajícího polského státu. Ve Starobělsku (Starobielsku) byl obdobný tábor s 3.900 muži. Starobělsk leží na východní Ukrajině, na řece Ajdar, západně od Stalingradu (nyní Volgograd).V obou táborech nešlo jen o vojáky z povolání (včetně řady generálů), ale z velké části tu byli záložní důstojníci, výkvět polské inteligence - profesoři, lékaři, inženýři, architekti. Vedle vojáků zde bylo umístěno i několik desítek civilistů.Třetím zajateckým či internačním táborem byl Ostaškov (Ostaszków) na ostrově jezera Seliger, severně od Rževa. Zde byli internováni příslušníci pohraniční stráže bývalého polského státu, jeho soudní a policejní úředníci. Tento tábor vznikl nejpozději…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte