Dne 22.3.1990 proběhlo u OVS v Litoměřicích přelíčení s odpíračem vojenské služby Ivanem Culkem. Ivan Culek nastoupil základní vojenskou služby v r.1985 a po devíti měsících byl ze zdravotních důvodů propuštěn. Tři roky poté byl povolán znovu a odsloužil dalších devět měsíců. 1.ledna 1990 se z důvodů svědomí odmítl vrátit k posádce z krátkodobého volna s tím, že vykoná náhradní civilní služby, až bude uzákoněna. 14.2. byl zadržen na OVS v Děčíně, kam se dostavil, protože se mylně domníval, že branný zákon s osmnáctiměsíční vojenskou službou je již platný, a jeho vojenská povinnost je tedy splněna. Vojenský obvodový prokurátor jej vzal do vazby a obvinil ze zběhnutí podle par.282, odst.1 tr.zák. Ivan Culek má zdravotní klasifikaci C.

Vztahuje se na něj tedy rozkaz ministra obrany č.1/90, podle něhož by vojáci, kteří nastoupili v dubnu nebo říjnu 1988 a jsou ženatí či mají zdravotní klasifikaci C nebo vážné rodinné důvody, měli být propuštění po 18 měsících služby. Z přelíčení vyplynulo, že Ivan Culek by měl dosloužit ještě 8 dnů. Byl odsouzen k nejnižšímu možnému nepodmíněnému trestu - 6 měsíců, protože byla naplněna skutková podstata zběhnutí. Při podmíněném trestu by Ivan Culek musel opět nastoupit k útvaru, což rozhodně odmítá. Všechny strany se snažily nalézt co nejpřijatelnější řešení, ale litera zákona jim to neumožnila nikdo se neodvolal. Celé přelíčení bylo ukázkou, nakolik současné zákony, týkající se problematiky odepření vojenské…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte