12.března zatkla kubánská tajná policie jedenáct (podle našeho tisku osm) odpůrců totality, aktivistů Strany pro lidská práva, jen za to, že týden předtím zaslali blahopřejný dopis americké delegaci Výboru na obranu lidských práv. Tento na první pohled běžný obrázek kubánské každodennosti však v sobě nese nové rysy: namísto diskrétního mlčení - ohledy na mezinárodní prestiž - se vláda snaží vybičovat obyvatelstvo proti obviněným, kteří se budou před soudem zodpovídat z členství ve státem nepovolených organizacích. Rozvášněné davy tak představují vyvrcholení trendu, trvajícího přibližně dva roky. Podle odhadu Americas Watch je na Kubě nyní až 300 politických vězňů, někteří z nich bezmála od začátku revoluce. Jak vypadá dnešní situace na tomto ostrově a jaké jsou vyhlídky na změnu?

Castrostojka

Doby, kdy Kuba, vydržovaná Sovětským svazem, aspirovala na vedoucí úlohu v třetím světě, již minuly. Skoncovala s nimi mezinárodní situace, nepříznivá vojenským dobrodružstvím, a pomalu vysychající roh hojnosti východního bloku. Po léta propagovaná hospodářská nezávislost se v lednu po drastickém omezení sovětských dodávek nečekaně zhmotnila. Kromě běžných zásobovacích potíží se projevil nedostatek chleba a krmiva pro dobytek, prasata se krmila cukrovou třtinou a bylo nutné vybíjet i drůbež. Vláda dovezla kanadskou pšenici a své problémy uvalila na národ: v Havaně se zvýšila cena chleba a na venkově, kde je chléb pouze na příděl, byly omezeny denní dávky.…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte