Grzegorz Musial je polský básník, prozaik a esejista, který působí v redakční radě dvou významných polských kulturních časopisů - Res Publica a Tygodnik literacki. Res Publica je vlivný měsíčník, který mluví k mladé, nedogmatické polské inteligenci; dá se přirovnat k americké New Partisan Review. Tygodnik literacki je vysoce kultivovaným literárním listem, který se snaží pokračovat v tradici časopisu Wiadomosci literackie, jenž v Polsku vycházel před druhou světovou válkou. Jak Musial uvedl v předmluvě k zvláštnímu českému číslu časopisu Res Publica, neudržuje s československou kulturní obcí žádné konkrétní styky, ačkoliv má o československou kulturu obrovský zájem. Musialovo Československo je „Československem mysli“, zemí subjektivních představ odvozených z četby děl moderních českých literárních klasiků.

Československo je teď v neobyčejně proměnlivé, zmatené situaci a komunikace se zahraničím není v současnosti jeho nejsilnější stránkou. Nemyslím však, že jde o zlou vůli. Je ovšem pravda, že lidé v Československu donedávna například vůbec nevěděli, jak vypadá Lech Walesa, jehož tvář zná celý svět.

Myslím, že nejde pouze o povrchní problém. Na polské i československé straně existuje velice dlouhá historie vzájemného resentimentu. Jsem proto bohužel dost velkým pesimistou ohledně dalšího vývoje vztahů mezi Polskem a Československem. Pokud ovšem nezasáhnou intelektuálové, kteří by mohli věci ovlivnit k lepšímu.

Takže se…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte