Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

S.O.S.

Jedním z projevů pokrytectví posledních čtyřiceti let je zákon č.20/1966 Sb. "O péči o zdraví lidu", který každému zaručuje právo na léčbu na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Nejen zdravotníci, i nemocní vědí, nakolik se tento dosud platný zákon rozchází s realitou.

Jedním z projevů pokrytectví posledních čtyřiceti let je zákon č.20/1966 Sb. „O péči o zdraví lidu“, který každému zaručuje právo na léčbu na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Nejen zdravotníci, i nemocní vědí, nakolik se tento dosud platný zákon rozchází s realitou.´

V oblasti zdravotní péče platí jiné zákonitosti než ve sféře správní. Rajonizace, charakteristický jev našeho sjednoceného zdravotnictví, možná usnadňuje plánování a hospodaření, ale zcela pomíjí faktor, který je v medicíně základem úspěchu: důvěru pacienta k lékaři. Navíc tento systém vede k absurdním situacím: pacientovi nemůže být poskytnuta kvalitní urologická péče, protože je přidělen k urologovi, který nemá ani základní přístrojové vybavení, zatímco nemocný bydlící o nějakých dvacet kilometrů dál patří již na přístrojově lépe vybavené pracoviště, nemocný s akutním infarktem myokardu z jedné vesnice se dostane na koronární jednotku, zatímco nemocný ze sousední vsi se stejným onemocněním je odvezen do nemocnice, kde je léčen v improvizovaných podmínkách apod.

Za zmínku stojí instituce závodního lékaře, která podřizuje lékařskou etiku ekonomickým zájmům zaměstnavatele. Na tuto situaci doplácejí chroničtí pacienti, kteří v důsledku svého dlouhodobého onemocnění změní zaměstnání a jsou automaticky předáváni od jednoho odborníka k druhému. S tím souvisejí i problémy kompetence územních, školních, dorostových, vysokoškolských lékařů, které nadřazují úřední postup skutečným potřebám…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.