Monopolní organizace Český hudební fond (ČHF) spravuje značné množství peněz. Mluví se o podivném hospodaření v minulosti, o velkých finančních nárocích v současnosti, o sporech umělců s ministerstvem kultury. Na otázku, jak vidí budoucnost ČHF, nám odpověděl nynější prezident této instituce dr. Ivan Vojtěch.

Nedávno jsme byli překvapeni pokusem o analýzu činnosti Českého hudebního fondu. Bylo nám řečeno, že hospodaříme strašně špatně. Že ze 100 Kčs, které vyplácíme, dáváme umělcům na ruku pouhých 18 Kčs a ten zbytek že se někde ztrácí. Jenže Fond jako podpůrná instituce nemá ve své péči jen umělce, ale celou oblast soudobé hudební kultury. Tvůrčí umělci tvoří důležitou, ale jen malou část toho, co se musí podporovat. Kdyby nebylo podpor Fondu Kruhům přátel hudby, desítkám festivalů, slavností, koncertů, podpor na cestovné, tak by dnešní struktura hudebního života vypadala velmi bědně a mnohé by mohlo úplně zmizet. V době, kdy se hroutí zaběhané struktury, hrne se potřeba příslušných peněz na jedinou instituci, která má v subvencích zatím monopolní postavení, a to je Český hudební fond. Spočetli jsme si, že náklady na aparát činí asi 10% výdajů Fondu, nikoli tedy 82%, jak by se mohlo zdát. Osmnáct korun ze sta dostanou skladatelé ve formě přímé podpory a další peníze jdou na podpory nepřímé (např. peníze vynaložené na provedení děl). Fond sám je soustava institucí: vlastní fond, nakladatelství Panton, rozmnožovna a půjčovna hudebních materiálů, půjčovna klavírů…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte