Karen Gamelgaard vysvětlila, co je to bulvár v soudobých západoevropských demokraciích. Nebyli bychom to my, kdybychom k tomuto jevu nepřidali nějaké naše specifikum. Náš domácí bulvární tisk loví ve vodách, které se kalily po celých čtyřicet let.

Bulvární tisk u nás po válce neexistoval jako ta či ona tiskovina (pravda, jen několik krůčků k cíli chybělo časopisu Signál), ale jeho duch byl vždy po ruce, když bylo třeba vylít na někoho džber pomluv nebo rozpoutat špinavou kampaň. Mistři tohoto žánru pozvedali svá pera nejčastěji na stránkách Rudého práva. Příznačné bylo, že tyto šedivě puritánské noviny ve svých bulvárních výhoncích jazykově zpestřely. Objevila se slova hovorová (obvykle v stydlivých pomlčkách), nadávky (ty naopak bez servítků), uplatnily se i násilnosti a obscenity. Několik nejslavnějších bulvárností: krvavý pes Josif Broz Tito se sekerou v ruce; fotografie Ludvíka Vaculíka a jeho milenky, jak leží nazí na náhrobcích; výrok premiéra Ladislava Adamce při návštěvě v Rakousku těsně před loňským listopadem, že Václav Havel je politická nula.

Dnes již máme, co jsme chtěli - bulváry takříkajíc na celý úvazek, v pořadí vzniku Expres a Špígl. Horší je, že i mimo ně se rozbujel onen bulvární duch - tentýž jako v době, kdy se úplný a nepokrytý bulvár nesměl -, který se snaží zvýšit prodejnost tiskovin tak bezzubých jako Květy, Svět v obrazech nebo Večerní Praha.

Základním principem našeho bulvárního tisku je, že problém, který se tutlá,…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte