Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Sarkofág pro zasloužilé členy KSČ

Na Ústředním hřbitově v Brně či Pomník obětem reakčního teroru v roce 1951 v Babicích a jiná sochařská dílka Miloše Axmana propaguje Zdeněk Čubrda ve své knize z roku 1988. Jeho společník, vídeňský galerista Peithner-Lichtenfels, věděl, že Čubrda byl v lednu mezi prvními vyhozen z ministerstva kultury, ale po jeho pověsti nepátral.

Na Ústředním hřbitově v Brně či Pomník obětem reakčního teroru v roce 1951 v Babicích a jiná sochařská dílka Miloše Axmana propaguje Zdeněk Čubrda ve své knize z roku 1988. Jeho společník, vídeňský galerista Peithner-Lichtenfels, věděl, že Čubrda byl v lednu mezi prvními vyhozen z ministerstva kultury, ale po jeho pověsti nepátral. Jinak by se domákl, že jeho partner již roku 1980 vedl z oficiálních pozic nejdříve zákulisní a posléze otevřený boj proti Valochově brněnské výstavě Současná česká kresba. Okleštěnou výstavu pak v Rovnosti napadl takovým článkem, že i redaktor komunistického listu musel některé pasáže pro přílišnou útočnost vypustit. Nechvalně známou funkcionářskou činností ve Svazu výtvarníků, soustavným psaním katalogů Axmanovi a neustálým řečněním se vypracoval až na ministerstvo kultury do funkce vedoucího oddělení výtvarného umění. Kromě platu si tam hned začal z fondu malířů, sochařů, grafiků a architektů vybírat různé tvůrčí podpory či příspěvky na cesty (činnost v branži nazývaná „dojení dvojky“ podle 2% daně odevzdávané výtvarníky z honorářů do ČFVU). Na nějaké tisícovce zřejmě nezáleželo, neboť na jednom z přiložených dokladů zní účet na pět tisíc korun, ale je rozepsán na čtyřikrát patnáct set, takže pan Čubrda zřejmě dostal tisíců šest. Celkem si vybral 50.485 Kčs. To znamená, že každému malíři, sochaři či architektovi dluží 7 Kčs, za což se dá pořídit jeden obstojný calvados v Blatničce nedaleko jeho výstavní síně. Vzhledem k beznadějnému…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.