„Právo pak nic jiného není nežli umění a rozeznání dobrého od zlého, spravedlivého od nespravedlivého…,“ tvrdil roku 1579 Kristián z Koldína po vzoru práva římského.

Tím se přiblížil skutečnosti víc než kterýkoli náš současný teoretik. Snažil se naznačit, že právo je starobylý systém pravidel chování, řídící se vlastními zákonitostmi, které umožňují život společnosti. Do tohoto systému není radno zasahovat bez jeho pochopení, jak se bohužel stalo po roce 1945. Již tehdy byl u nás právní řád rozbit a přestal odpovídat tomu, co se v civilizovaných zemích pod právem rozumí.

Do povědomí veřejnosti již pronikly některé „hlavní úkoly dne“ - reforma ekonomiky, zlepšení stavu ekologie. O právní reformě to říci nelze. Většina z nás neví, o co jde.

Pravda je, že reforma probíhá. Zákony vznikají rychle, někdy možno říci přímo zběsile (některé zákony z jara 1990 byly již znovu měněny). V čem je tedy problém?

Především zaráží nesystematičnost změn. Opravdu kulturní země se vyznačuje tím, že má zákonů málo: smršť předpisů je tedy pouze nutným zlem. Zřejmě se musíme smířit s tím, že naše právo bude několik let plné různých záplat a nedodělků. Rozhodně ale nelze dopustit, aby to tak zůstalo natrvalo. Měly by být zahájeny práce na něčem definitivnějším. Už jen proto, že příprava opravdu dobrého zákona může trvat několik let.

Naší právní reformě vládne zcela neujasněná teorie práva. Leckdo už tuší, že právo není vůle vládnoucí třídy, tedy vlastně nástroj k…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte