Třetí útěk byl mnohem snadnější než ty předcházející dva, protože jsem jel načerno vlakem až na Těšnov. Druhý den jsem byl opět ve Spáleňáku, a jelikož nikdo nebyl doma, zaujal jsem svoje místo na skále. Nečekal jsem tentokrát dlouho, kolem šesté se v zatáčce objevila ona. Máma. Poznal jsem ji okamžitě, i když jsem ji víc jak dva roky neviděl. Řítil jsem se ze skály jako blázen rovnou k mámě. Když mě uviděla, zkoprněla na místě a já jí samou radostí málem porazil. Nadšená nebyla, hned věděla, že jsem utekl. Vykoupala mě, převlékla a poslala mě na třešně, že udělá bublaninu. Byl už večer, ale šel jsem do sadu na třešně. Když jsem se vrátil s plnou mísou třešní, byli u nás doma policajti a bez velkých řečí mě odvezli na okrsek. Časem jsem se teprve dověděl, že to byla ona, moje máma, kdo policajty od sousedů zavolal. Tenkrát jsem to nevěděl a myslel jsem, že to byla náhoda. Moc jsem nebrečel, protože jsem jí konečně viděl. V děcáku jsem byl bit, ale ani to bití mě moc nebolelo; chtěl jsem co nejrychleji mluvit s Oldou, abych mu mohl vyprávět.

Nestalo se to, co bylo zvykem, to znamená výprask a potom učebna. Teď to byl jen výprask a izolace. Zamkli mě na marodku a třikrát denně mi nosili jídlo. Olda byl za dveřma, oba jsme brečeli a já mu vyprávěl, jak jsem viděl mámu. Už jsme se neuviděli. Za tři dni mě odvezli pryč, ale celé ty tři dny jsem s Oldou mluvil přes dveře izolace, každé ráno, každý večer. Pak si pro mě přijel starý pán se sanitkou. Odvezl mě od Oldy…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte