Několik týdnů po Dnu země, kde jsme podepsali pár peticí nás nalákali na schůzi do indiánské obecní haly v městečku Sechelt v Britské Kolumbii pod záminkou dialogu o záchraně horské lokality Tetrahedron, kde ještě teď rostou tisícileté cypřišky. Dřevo staletých obrů se prodává nejlépe. Místo dialogu - sprostá propaganda: kácení je nutnost, potřebujeme zaměstnat lidi, je to rodinná tradice být dřevorubec, všechno máme vědecky zjištěno, univerzitou potvrzeno… Dokonce padnou věty o chybách v minulosti, které se přece nebudou opakovat, protože teď je jiná doba, máme už plány, počítače a zaměstnáváme nejlepší odborníky… Propaganda přednesená virtuózně profesionálními žvanily, kteří se ohánějí zájmy dělníků a to vše dělají zadarmo. Hrůza. Otázky posluchačů svědčí o skutečném zájmu situaci řešit a hlavně: zachránit Tetrahedron. Několikrát se ozvou kluci, ještě úplní holobrádci, ale vědí, o čem mluví. Není to hysterie, za jejich dotazy jsou znalosti.Krátce po schůzi schválí nějaký profesor lesnictví kácení jako správný a neškodný zásah. Kdo ho platil, se jen tak nezjistí,ale nepřeju mu klidný spánek. Jestli lesnictví a přírodě jen trochu rozumí, ví, že lže.

Na západním pobřeží Severní Ameriky je poslední dešťový prales chladného pásma, největší plochy jehličnanů na Zemi, nejvyšší a nejstarší stromy. Zázrak.Kácení dešťového pralesa tady je stejně závažné jako přeměna brazilské džungle na zemědělskou půdu. V Brazílii umírají lidé hlady a města jsou přelidněná.…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte