Rytíř v digitální zbroji
Dnešní vědci v oboru informačních technologií rádi bojují a působí poprask. Chris Soghoian usiluje o větší ochranu uživatelů internetu před sledováním. A umí zařídit, aby ho bylo vidět.
Vytvořit improvizovanou internetovou stránku schopnou vyrábět falešné palubní vstupenky do letadel trvalo Chrisi Soghoianovi pouhých dvacet minut. Vysloužil si za to ovšem pokárání od kongresmana, přepadovku od FBI, vyšetřování amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA), celosvětovou mediální pozornost – a nakonec se dočkal i zadostiučinění. Řadou podobných kousků, které odhalují bezpečnostní nedostatky a porušení ochrany osobních údajů, předvádí svou schopnost proniknout do médií se stejnou lehkostí, s jakou zachází s počítači. Ve svých třiceti letech má pověst nejvýraznějšího člena nové generace vědců, kterým působí potěšení vyvolávat mediální skandály, zostouzet firmy i vlády a nutit je tak odstraňovat problémy v jejich informačních systémech.
Případ s palubními vstupenkami se stal v roce 2006, kdy Soghoiana, tehdy postgraduálního studenta na Univerzitě v Indianě, pobouřily očividně nedostatky v letištních kontrolách, prováděných TSA. Přestože kontroloři porovnali jméno každého cestujícího na palubní vstupence s úředně vystaveným průkazem totožnosti, už neměli jak ověřit, zda je platná i samotná palubní vstupenka.
Soghoian usoudil, že je zapotřebí kolem problému odpálit pořádný ohňostroj. V říjnu 2006 narychlo vytvořil webovou stránku, která dokázala vyrábět falešné palubní vstupenky společnosti Northwest Airlines, jež…


Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu