Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Zahraniční média o Bushovi v Praze

V českých médiích se řeší tloušťka stěn pancéřovaného vozu, jestli se dnes na slavnostním obědě na Hradě podává srnčí hřbet nebo kachna či kde prezident spí. Světová média se však soustřeďují při referování o návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze na něco jiného – jeho zásadní projev o Rusku.

V českých médiích se řeší tloušťka stěn pancéřovaného vozu, jestli se dnes na slavnostním obědě na Hradě podává srnčí hřbet nebo kachna či kde prezident spí. Světová média se však soustřeďují při referování o návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze na něco jiného – očekává se totiž, že pronese zásadní projev o Rusku.

Na českou metropoli se tak po dlouhé době – určitě od summitu NATO před pěti lety, kde se rozhodlo o dalším rozšíření Aliance – upírají zraky planety a mohla by se stát místem, kde začne nová etapa rusko-amerických vztahů.

Bílý dům sice mlží, že půjde o řeč obecně zaměřenou na klasické Bushovo téma šíření svobody a demokracie a žádného oznamování začátku „nové studené války“ se prý od amerického prezidenta nedočkáme. Korespondent BBCJonathan Beale, který cestuje s prezidentovým novinářským doprovodem, ale do Londýna hlásí, že Bush promluví o „těžkostech při prosazování demokracie v zemích, jako je Rusko“ a také o svém znepokojení způsobeném posledními výroky ruského prezidenta Vladimira Putina, které právě studenou válku připomínají.

Nakonec to potvrdil také pro stanici CNN bezpečnostní poradce Bílého domu Stephen Hadley: „V projevu se prezident zmíní o výzvách při prosazování demokracie v zemích, jako je Rusko nebo Čína.“ BBCCNN tak očekávají, že Bush projevem „pozlobí Moskvu“. Moskva bude ostatně nazlobená tak jako tak, už jen tím, že americký prezident osmidenní evropskou cestu „symbolicky“ (jak píše britský deník The Times) zahajuje právě v Česku, někdejším vazalem Sovětského svazu a dnes spojencem, na jehož území vyroste jedna část americké protiraketové základny.

Naproti tomu deník New York Times vidí cestu o něco optimističtěji, když předpovídá, že Bush se naopak pokusí situaci uklidnit a najít s ruským prezidentem Putinem společnou řeč, třeba v tom, jak odradit Írán od výroby nukleárního paliva.

Nakonec měli pravdu ti, kteří předpovídali „pozlobení“ Moskvy – Bush v projevu na konferenci Demokracie a bezpečnost řekl, že Rusko „vyjelo z kolejí reforem“ a že „vzniká obava o jeho další demokratický rozvoj“. Nezdá se to tak ostré, ale ještě na poslední schůzce s Putinem americký prezident Rusko chválil za pokračující postup směrem k demokracii.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].