0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost23. 2. 20173 minuty

Vyschl pramen Vltavy a nezachrání ho ani dotace

Miloš Zeman není hlupák, studoval tisíce stran odborných podkladů

Pramen Vltavy, Šumava; ilustrační foto
Author: Milan Jaroš

Miloš Zeman v úterý ve sněmovně v projevu k Národnímu parku Šumava prohlásil, že není jako hlupáci, kteří si přečtou jeden novinový článek a hned všemu rozumí. Prezident ohledně Šumavy prostudoval - jak říká - tisíce stran odborných podkladů. Poslance pak seznámil s několika zásadními fakty.

1) Zeman oznámil, že kvůli uschlému lesu kolem pramene Vltavy vyschnul i pramen „naší nejkrásnější řeky“.

↓ INZERCE

Skutečnost je taková, že v létě 2015 přestala odtékat z místa, které si návštěvníci Šumavy zvykli navštěvovat jako pramen Vltavy, voda. Nejde ovšem o skutečný pramen, ale uměle vytvořenou, kameny vyskládanou tůňku, kam byla v roce 1922 od jednoho z několika pramenů Vltavy trubkou svedená voda. Po přezkoumání se zjistilo, že je trubka ucpaná, voda tedy vytékala jinudy, což ostatně mohl z okna Pražského hradu pohledem na řeku kontrolovat i sám prezident. Došlo k vyčištění trubky a tzv. pramen Vltavy, kam turisté chodí po asfaltové silnici z šest kilometrů vzdálené Kvildy, opět funguje.

2) Zeman sdělil, že správa národního parku v noci tajně vysazuje malé stromky, aby pak mohla tvrdit, že se uschlý les omlazuje.

Mluvčí správy parku Jan Dvořák tvrdí, že v noci ani ve dne v bezzásahových územích nic nevysazovali. „Umělé vysazování je mýtus, hloupost,“ říká Dvořák.

3) Podle Zemana správa národního parku seřezává pahýly uschlých smrků tak, aby kvůli efektu vypadaly jako zlomené.

Podle Dvořáka jde o systém, který se používá i vedle v Bavorském lese. Při něm se kmen, který hrozí zřícením na turisty, neseřízne ve výši 3–4 metrů rovně, ale ve tvaru zubů, aby vypadal přirozeněji. Na Šumavě se taková metoda použila jen na zkoušku, na rozsáhlejší praktikování by Národní park Šumava neměl peníze.

4) Zeman také říká, že kvůli politice správy národního parku zkrachovaly na Šumavě pily a stromy se celé vyváží do Rakouska.

Celé stromy vyváží do Rakouska i jiní producenti dřeva než jen národní park. Jde o mnohaletý trend, který na jihu Čech započal dlouho před vznikem národního parku.

5) Zeman rovněž tvrdí, že místo pily ve Volarech vznikla solární elektrárna, přitom solární energie se podle něj musí dotovat ve výši patnáctinásobku ceny silové elektřiny.

Sluneční elektrárna na Šumavě možná není nejlepší nápad. Nicméně čísla prezidentovi haprují. Silová elektřina stojí na burze momentálně kolem 30 EUR za MWh. Cena elektřiny ze slunce se na poslední aukci prodávala za průměrnou cenu 69 EUR za MWh. Trh s obnovitelnými zdroji se ale rychle vyvíjí a lze uzavírat i kontrakty za výrazně nižší ceny.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].