Ukradená pumpa. V Libni zřejmě stojí architektonický plagiát
 
Pumpa

Jedním z nejpublikovanějších děl tuzemských architektů je benzínová pumpa od Adama Jirkala a Jerryho Kozy ze studia SAD. Stojí ve slovenském Matúškovu, dokončena byla v roce 2011 a od té doby se dostala do mnoha žebříčků nejkrásnějších pump světa. Teď ovšem vyrostla v Praze-Libni velmi podobná – zřejmě plagiát. Libeňská čerpací stanice se té z Matúškova podobá do detailů. Je to stejný betonový přístřešek. Podobá se tvar střechy, osvětlení po jejím obvodu, velká čísla na stojanech.

Před časem se tak na Facebooku začaly objevovat zprávy a gratulace, že architekti mají druhou takovou i v Praze – a záhy poté přišly překvapené reakce, když se zjistilo, že to není jejich dílo. Architekt Koza se do Libně vypravil: „Byl to dost divný pocit. Dal jsem tomu dva roky života, kdy jsme celý ten koncept vyvíjeli. Jak to někdo může okopírovat a ani nám to neříct?“

Reklama
Reklama

Pumpu vlastní společnost Tived, s. r. o. Stavbu inicioval podnikatel Richard Bílý; pozemek patřil k domu, kde mají kanceláře jeho firmy Data Autotrans, která provozuje autobusovou dopravu, a cestovní kancelář CK Best Tour. Pozemek s projektem pak prodal Tivedu. Ke vzniku se zatím nechce vyjadřovat: „Tím, že je věc v řešení, nechce se mi vstupovat do mediální přestřelky,“ napsal jen na otázky Respektu.

Pod projektem je podepsaný projektant Pavel Matějka. Ten tvrdí, že slovenskou čerpací stanici neznal. „Je to prostě zastřešení. Byla to idea investora, kterou jsem snažil naplnit,“ říká. Vzhledem k míře podobnosti to nicméně není moc pravděpodobné. A podle posudku z Vysoké školy umělecko-průmyslové se „jedná jednoznačně o plagiát autorského návrhu“.

Odpovědnost má v tomto případě zadavatel, ovšem je to trochu i otázka profesní slušnosti. „V téhle situaci bych očekával, že projektant se bude ptát po architektovi původního návrhu, třeba mu zavolá a zeptá se, zda je ohledně autorství vše v pořádku,“ myslí si Adam Gebrian, architekt a propagátor architektury, který o slovenské pumpě natáčel jedno z pokračování seriálu Překvapivé stavby - a jako první upozornil autory na existenci druhé pumpy v Libni.

Architekti ze SAD pak oslovili právníky z kanceláře Havel & Partners, kteří požádali soud o předběžné opatření. Na základě toho majitel pumpy musel zakrýt všechny charakteristické prvky a vyvěsit nápis, že Adam Jirkal a Jerry Koza nejsou autory tohoto návrhu. O dalším postupu jednají architekti s Richardem Bílým a jeho právníky, výsledky zatím nejsou známé.

Je to ale každopádně cenná lekce ohledně dodržování autorských práv v architektuře. „Povědomí o autorských právech u nás se zvyšuje jen pomalu,“ říká advokátka Pavla Voříšková, která se na téma specializuje. „Obecně má u nás duševní vlastnictví nulovou hodnotu. Budu rád, když se to změní a začne se víc respektovat,“ dodává Gebrian.

O plagiátorské kauze i dalších právních sporech ohledně architektury čtěte v novém Respektu 47/2019.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1227

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte