Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Ministr přemýšlí, že odloží aukci na čtvrtého operátora

Stát prý zaskočilo nové rozhodnutí EU, ale ne všichni Havlíčkovi rozumějí

Karel Havlíček • Autor: Matěj Stránský
Karel Havlíček • Autor: Matěj Stránský

Dlouho chystaná soutěž o čtvrtého mobilního operátora, která měla původně začít už letos s cílem přinést na trh větší konkurenci a lepší ceny, se možná „o pár měsíců“ odloží. Respektu to potvrdil ministr průmyslu Karel Havlíček. Důvodem je posun v řízení před Evropskou komisí, která už čtvrtým rokem posuzuje stížnosti Vodafonu na sdílení technické infrastruktury ze strany O2 a T-Mobilu.

Komise v létě poslala operátorům svoje stanovisko, podle kterého sdílení sítí může narušovat konkurenci. Podle Havlíčka je potřeba postoj komise „důkladně zanalyzovat“, protože se může stát, že podle něj bude potřeba pravidla pro aukci a licenci upravit. A protože analýza může nějakou dobu trvat, nelze stávající termíny zaručit.

Ještě loni na podzim ministerstvo v oficiálních dokumentech plánovalo, že aukce začne v druhém pololetí tohoto roku. Český telekomunikační úřad, který za organizaci aukce zodpovídá, vyhlásil v úterý nový harmonogram, podle kterého mělo být výběrové řízení vyhlášeno „začátkem ledna 2020“ a čtvrtý operátor měl být vybrán v červenci – ovšem s upozorněním, že „uvedený předpokládaný harmonogram je pouze orientační“. Podle toho, co nyní říká Havlíček, ale není jistý ani tento časový plán. Pokud by se totiž měly měnit podmínky soutěže a licence, pro ČTÚ by to znamenalo další práci navíc, což znamená ohrožení i pro čerstvě stanovený lednový termín.

„Je logické, že chceme dopad tohoto stanoviska EK důkladně zanalyzovat. Jiný postup by mohl znamenat ohrožení dosažení cílů státu v rozvoji digitální infrastruktury a zejména sítí 5G.  V této chvíli tedy probíhá expertní posouzení možných dopadů tohoto stanoviska, aukce se dále připravuje, ale pokud bychom měli závěr, že by se tím cokoliv ohrozilo, tak raději o pár měsíců vše posuneme, nechceme jít do rizika. Čas nás úplně netlačí, ceny za data se lepší, 5G připravujeme paralelně,“ napsal Havlíček v SMS zprávě v reakci na otázku, zda je pravda, že v souvislosti s řízením ohledně sdílení sítí chce aukci posunout. Původní informace vycházela od zdroje obeznámeného s postoji ministerstva, který ale neznal detaily o tom, jak je případný odklad míněn vážně.

Část kmitočtů, které mají nyní jít do aukce, je důležitá pro rozvoj sítě 5G. A podle Havlíčka je důležité vědět, jak bude možné ve světě 5G sítě sdílet, proto je potřeba stanovisko nejdřív vyhodnotit. „Téma sdílení sítí je zásadní pro rozvoj sítí 5G,“ argumentuje ministr. Ministerstvo přitom není účastníkem evropského řízení, to se týká jen operátorů, není tedy jasné, jak rychlý a detailní přístup k postoji Bruselu zdejší úřady mají.

A není ani zřejmé, nakolik je odklad skutečně nutný. „Nerozumím, jak by stanovisko komise mělo s aukcí souviset. Pro odklad nevidím důvod,“ říká bývalý člen rady ČTÚ Ondřej Malý, podle něhož je aukce je důležitá co nejdřív z chronicky známých důvodů –aby v Česku vzrostla konkurence a zákazníci se dočkali toho, co vládní činitelé mnohokrát vytyčili jako svoji prioritu, tedy lepší ceny nebo větší příděly mobilních dat.

Odklad nechápe ani předseda sněmovního podvýboru pro telekomunikace, pirátský poslanec Martin Jiránek. „Pokud se ministerstvo průmyslu opravdu rozhodne aukci pozastavit a znovu projednat její podmínky, dojde k pozdržení nejméně o šest měsíců,“ míní Jiránek s upozorněním, že „kdo chtěl přijít teď, tak za půl roku třeba už nebude mít chuť“.

Podle Jiránka by úvahy o odkladu musela doprovázet pádná argumentace, která podle něj nyní chybí: „Budu se důrazně ptát na konkrétní důvody a samozřejmě i cíle, kterých se tím má dosáhnout. Odsunutí aukce je pro mě až opravdu ten krajní prostředek, který musí být velmi dobře obhájen.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].