Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost

Jedna ideální mzda neexistuje, ale debatu o ní potřebujeme

Platforma: K důstojnému životu je v Česku potřeba 31 463 měsíčně

Továrna Porsche ve Stuttgartu; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Továrna Porsche ve Stuttgartu; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Kolik peněz potřebuje člověk vydělávat, aby v Česku mohl žít důstojným životem? Skupina zhruba dvaceti sociálních vědců sdružených do tzv. platformy pro důstojnou minimální mzdu vypočítala, že aktuálně je to přesně 31 463 korun hrubého měsíčně. Členové platformy tuto částku zveřejnili ve čtvrtek ráno na tiskové konferenci a kromě toho představili nový web, na němž ukazují, jak k této částce došli.

Zmíněná suma by podle autorů měla pokrýt základní lidské potřeby jako je bydlení, potraviny, oblečení a doprava, ale také určitý nadstandard, jako je pravidelná dovolená, kroužky pro děti, občasná návštěva kina či restaurace nebo možnost dát si z každé výplaty něco stranou. Při výpočtech, kolik peněz jedinec na každou z těchto položek potřebuje, se experti z platformy řídili doporučeními expertů – každý člověk by měl například podle psychologů strávit aspoň jedenáct dní ročně na dovolené, proto je na volný čas a zábavu vyhrazeno měsíčně 2 818 korun. Na bydlení je měsíčně potřeba 8216 korun, v Praze pak ještě o čtyři tisíce víc, což odborníci vypočítali z aktuálních nájmů. Členům platformy vyšlo, že pro to, aby člověk v Česku všechny tyto potřeby pokryl, musí vydělávat měsíčně aspoň 31 463 korun hrubého, v Praze pak dokonce 36 850 korun.

Přijde vám, že za 31 respektive, 37 tisíc se v Česku dá žít nikoli jen důstojně, ale spíš poměrně luxusně? Pokouší se zmíněná platforma se snahou o výpočet jedné ideální sumy pro všechny o svého druhu sociální inženýrství? Vypočítat konkrétní částku, která by zaručila důstojný život libovolnému člověku žijícímu kdekoli v desetimilionové republice, je samozřejmě složité a v něčem i provokativní. Každý z nás má přece úplně jiné potřeby – matka samoživitelka žijící sama v Praze v bytě koupeném na hypotéku bude ke spokojenému životu přirozeně potřebovat mnohem více peněz než muž žijící ve vlastním v domku na vesnici. Jinými slovy - pro někoho může být 31 tisíc hrubého blahobytný příjem, pro jiného částka, se kterou vyjde jen tak tak.

Další problém podobných pokusů určit jednu ideální mzdu spočívá v dilematu, co všechno do důstojného života ještě zahrnout, a co už ne. Patří sem chození do kina? A co nadstandardní plomby u zubaře? Jak určit ideální dovolenou? Ostatně už používat slovo důstojný ve spojitosti s penězi je trochu problematické. Znamená to, že kdo měsíčně nevydělává oněch aspoň 31 463 korun měsíčně, nežije důstojným životem?

Autoři výzkumu si podle svých slov tato dilemata uvědomují. „Na tom, co do položek důstojného života zahrnout, a co už ne, jsme se dlouho dohadovali,“ řekla na tiskovce členka týmu, sociální antropoložka Lucie Trlifajová. Podle ní platformě nešlo o to vypočítat hranici chudoby, ale najít běžný životní standard a spočítat, kolik je na něj potřeba peněz. „Šlo nám o to ukázat, kolik stojí v Česku normální, plnohodnotný život,“ dodala Trlifajová.

Pojem důstojná mzda je českým ekvivalentem výrazu „living wage“, který se používá na Západě. „Nakonec jsme se s kolegy shodli na termínu důstojná mzda,“ řekla další členka týmu Kateřina Smejkalová z české pobočky německé nadace Friedrich Ebert Stiftung. Překlad to není ideální. „Důstojnost člověka nedefinují pouze příjmy,“ připustila Trlifajová. „Jsou ale stěžejní a mohou nepřímo ovlivnit i další, nemateriální atributy kvalitního života.“

Autoři dodávají, že podrobnějším výpočtem důstojné mzdy - včetně toho, jak se může lišit s ohledem na to, jestli člověk bydlí ve vlastním či v pronájmu - se budou dál zabývat. Přiznávají také, že jejich cílem není dosáhnout toho, aby tuto důstojnou mzdu všichni vydělávali; nemají na to ostatně žádné páky. Jde jim prý hlavně o to rozproudit debatu o českých mzdách, které jsou ve srovnání se západními sousedy stále nízké. Příčiny jsou všeobecně známé a autorky je připomínají - český model „montovny“ je založený na levné práci s nízkou přidanou hodnotou, což sice vede k plné zaměstnanosti, ale už ne k dohánění Západu. Dokud bude Česko konkurovat Západu hlavně levnou prací, na současném stavu se toho příliš nezmění, varuje platforma. A vzhledem k účasti novinářů na tiskové konferenci a množství článků, které bezprostředně po tiskové konferenci o důstojné mzdě vyšly, se zdá, že minimálně ono rozproudění debaty se platformě daří.

Podobný údaj, který by hledal nějaký životní standard a různé jeho jemné nuance, každopádně v Česku dosud chyběl. Minimální mzda, kterou zaměstnavatelé ze zákona musejí vyplácet zaměstnancům, jím rozhodně není. Její aktuální výše je totiž 13 350 korun měsíčně, což je částka pod hranicí chudoby. „Chtěli jsme se na mzdy podívat nikoli z pohledu zaměstnavatelů, ale právě z pohledu zaměstnanců,“ vysvětlila na tiskové konferenci Trlifajová.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].