Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Co změní telefon, který dělá z lidí mluvící jednorožce

iPhone X: První dojmy s přístrojem, který v Česku poprvé stojí víc než průměrný plat

iPhoneX: Udělej zvířátko! • Autor: ČTK/AP
iPhoneX: Udělej zvířátko! • Autor: ČTK/AP

Na nový iPhone se opět stojí fronty. Od pátku je v prodeji iPhone X, mobil vyrobený k desátému výročí od prvního iPhonu. Stojí víc než jeho předchůdci – v Česku se prodává od 29.990 korun a podle Applu nejde jen o novou řadu, ale o mobil budoucnosti.

Petr Mára je jedním z těch, kdo si nový iPhone vyzvedli hned v pátek. Živí se jako trenér a školitel lidí, kteří chtějí z přístrojů od Applu dostat co nejvíc, a nový iPhone si objednal před čtyřmi týdny během prvních deseti minut, kdy byl v on-line nabídce. Z iPhonu X je navzdory vysoké ceně  kvůli velkým předobjednávkám nedostatkové zboží, k přístroji se reálně dostali zatím v podstatě jen lidé jako Mára, kteří si o něj řekli včas.

Jaké jsou první dojmy po dvou dnech? Mára dosud používal model 8+, což je další letošní novinka, která ale na trh přišla o něco dřív a víc navazuje na předchozí řady. V porovnání s novým iPhonem X prý šlo o „skvěle vyladěný telefon staré generace“ – ale iPhone X je nová liga.

Jde o první telefon od Applu s displejem OLED, což je technologie, kterou konkurenti jako Samsung nasadili už dříve a která slibuje obraz s vyšším kontrastem a menší spotřebou energie. „Není to změna o tisíc procent, ale je znát, že displej je lepší,“ přibližuje Mára. Oproti dosavadním verzím se nový iPhone liší zejména tím, že displej zabírá celou přední stranu odhora dolů. Už nemá ani klasické tlačítko home button, jež měli všichni jeho předchůdci i jiné smartphony, které z iPhonu vycházely.

Displej je tak větší (i když ne tak jako u modelu 8+) a přichází převrat v ovládání: telefon se odemyká jen pohledem přes tzv. Face ID - mobil si zapamatuje rysy z obličeje svého majitele a ten ho odblokuje jen tím, že se na obrazovku podívá. V některých recenzích se objevily námitky, že občas nastávají situace, kdy je do mobilu třeba koukat naprázdno o malinký zlomek vteřiny déle, než by člověk považoval za přirozené. (Ani při oficiální prezentaci v září se nepovedlo předvést tuto novinku dokonale).  Podle Máry nicméně Face ID funguje „téměř perfektně“ s výjimkou extrémních situací, kdy se do displeje opírá ostré slunce. „Blíží se to dokonalosti a velmi rychle si na to zvyknete,“ popisuje.

Další vymožeností jsou tzv. animoji - Mára ji po pár dnech testování řadí mezi nejchytlavější, byť zároveň uznává, že jde spíš o „vtipnou blbinu“. Jde o hravou věc, ve které Apple dokázal ještě jednou prodat to, že nové iPhony umí dobře číst lidskou tvář. Animoji jsou obrázky zvířecích obličejů, které po opakují to, co se do telefonu řekne -  přičemž kouzlo je v tom, že iPhone odchytá i mimiku, takže zvířátko pak mluví tak trochu jako majitel. Tento vzkaz pak lze někomu dalšímu poslat jako esemesku a adresátovi se místo modré bubliny s písmenky objeví dotyčné zvířátko. „Naší generaci to může připadat jako hloupost, ale cílová skupina pro iPhone je dnes celý svět třináct plus – a lidí se chtějí bavit,“ říká Mára. I když přiznává, že při prvních prezentací ho animoji neoslovily, sám už rozesílá vzkazy jako jednorožec nebo liška. A není sám – viz toto video).

Z hlediska fungování jsou tu samozřejmě podstatnější věci. Jednou z nich je fotoaparát, kvůli kterému třeba americký časopis Wired popisuje nový iPhone spíš jako foťák, z kterého se dá volat. Zadní kamera má dva objektivy se zdokonalenou technologií, která je znát třeba na tom, že lépe funguje teleobjektiv a že lze pořizovat lepší snímky s větší hloubkou ostrosti (např. ostrý obličej a rozmazané pozadí, což lépe simuluje fotku ze skutečného fotoaparátu). Další vymožeností je nový šestijádrový procesor. Telefon funguje rychleji, zároveň umí šetřit baterii tím, že podle náročnosti úkonů zapíná tolik jader, kolik potřebuje.

Dá se telefonu za třicet tisíc něco vytknout? „Vadí mi vystouplá zadní kamera. Přesahuje zadní stěnu asi o půl milimetru, takže když položíte telefon na záda, viklá se,“ namítá Mára, ale podotýká, že výrobce nejspíš počítá s tím, že si všichni koupí na telefon kryt a zmíněný problém se ztratí.

Má tedy smysl utratit za telefon víc, než je v Česku průměrný plat? Mimochodem, v minulosti vždy český průměrný plat na nový iPhone stačil – viz zde. „Vypadá a funguje dokonale, jako v podstatě všechny iPhony ve svojí době. Technologie už jsou ale tak napřed, že vám sotva mohou přinést nějaký nový zážitek. Face ID je určitě pokrok, budou lepší displeje, lepší foťáky, ale obecně vzato jsme se u smartphonů dostali na takovou úroveň, že k zásadní změně konceptu už nedojde,“ míní školitel.

Takže stojí nový iPhone za to? „Pro každého má 30 tisíc jinou hodnotu. Pro mě je mobil nejosobnější věc, kterou u sebe mám. Je to něco jako součást těla nebo mozku. Když se na to podíváte takto, může to dávat smysl,“ uzavírá Mára.

https://www.youtube.com/watch?v=mW6hFttt_KE&t=12s

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].