euro_profimedia
Malý krok pro člověka, velký skok pro Slovensko. (Premiér Fico vybírá v bankomatu nové peníze, 1. leden 2009)

Tak jako si formule v autodráze sem tam prohodí své jinak paralelní trasy, křižují se i cesty Čechů a Slováků na společné cestě moderní historií.

Jedním z takových uzlových bodů byl rok 2006. V obou zemích se volilo, Češi vyměnili levici Jiřího Paroubka za pravici Mirka Topolánka, naopak na Slovensku poprvé triumfoval socialista Robert Fico.

Po tomto střídání nastala i rozlučka v otázce eura, které se zpočátku jevilo jako logické pokračování vstupu do EU. Obě země se k převzetí jednotné měny i zavázaly jako k důležité součásti integračního procesu. Slováci cestu k euru dotáhli, zatímco Češi na ni tehdy začali rezignovat a dodnes u toho zůstali.

Proč se každý z národů vydal jinudy a kdo nakonec udělal lépe?

Vstupenka do klubu

„Rok 2006 byl zlomový,“ vzpomíná někdejší koordinátor přijetí eura na Slovensku Igor Barát. V odpovědi na otázku, co se mu zdálo jako rozhodující okamžik, tahá z paměti Ficovo vítězství a následnou nejistotu, když se nový premiér zdráhal říct k euru jasné slovo. V kampani opakoval, že je ještě třeba vyhodnotit, jak moc je celý projekt pro Slovensko prospěšný, a u toho zůstal i bezprostředně po volbách. Dokud se nedošel poradit do centrální banky, kde u neveřejného jednání seděl i Barát. Schůzku popisuje jako „nic hluboce sofistikovaného“. Debatovalo se prý hlavně o hrozbě výkyvů směnného kurzu v případě pokračujícího lavírování. Po skončení Fico novinářům oznámil, že euro bude – a tak se také stalo. Když Slovensko obstálo po dobu…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1021

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte