petracek01
Zbyněk Petráček • Autor: Milan Jaroš

Co jsi dělal za zaměstnání v osmdesátých letech?

Po ukončení studia přírodovědecké fakulty obor geografie a po vojně jsem od roku 1984 pracoval ve Výzkumném ústavu pro zúrodnění zemědělských půd.

V té době ses pohyboval okolo samizdatového časopisu Revolver Revue, kde působili lidé jako třeba Ivan Lamper, Jáchym Topol, Viktor Karlík, Alexandr Vondra. Svým způsobem šlo o základ budoucí redakce Informačního servisu, Respektu. Tady někde začíná tvoje novinářská kariéra?

Pro Revolver Revue jsem hlavně překládal z němčiny. V Praze tehdy žily mladé zahraniční bohemistky jako například Johanna Posset z Rakouska nebo Norka Karen Gammelgaard, od nichž jsme dostávali různé západní knížky a časopisy. Já jsem překládal texty kulturního ražení nebo ukázky textů u nás neznámých a nepublikovatelných autorů. Třeba těch, kteří psali o životě kolem berlínské zdi nebo z prostředí Němců v ceauseskovském Rumunsku. Plnohodnotným redaktorem Revolveru jsem byl až od roku 1988, kdy jsem v této funkci nahradil Sašu Vondru, který se zrovna stal mluvčím Charty 77. Revolver Revue vycházela dvakrát za rok. Z pohledu moci šlo o činnost ilegální, tedy žádná práce na plný úvazek a samozřejmě nebyla ani honorována. Dělali jsme to vedle svých oficiálních zaměstnání, protože nás to bavilo. Nikdo také nepočítal, že by tím začala jeho oficiální novinářská kariéra, která by ho uživila. Vůbec jsme netušili, že se režim záhy zhroutí a pro…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte