podklad_ceske_fake

Zatímco ve světě se s velkým úspěchem šíří i fake news, které mají zničit pověst konkrétních politiků, v Česku je situace trochu jiná. Myšlenka, že například ministři vlády své občany zaprodávají a jsou v žoldu (především) Bruselu či Washingtonu je velmi živá – mezi nejpopulárnější mýty, dezinformace a fake news v tuzemsku však žádný podobný příběh nepatří. Spíš než konkrétní politické figury jsou v popředí obecná témata: zdraví (a globální konspirace kolem něj), zajímavosti všeho druhu (ovšem také často se spikleneckým nádechem), menšiny a migranti a dění v zahraničí.

1. Cukrovka a rakovina jsou vymyšlené nemoci, říká ruský profesor

Podle dat Českého rozhlasu je tahle zpráva nejsdílenější pochybnou a nepodloženou zprávou tuzemského internetu. Server BezPolitickeKorektnosti.cz a jeho autorka Erika Magdaléna Peprná svým čtenářům předkládá názory údajně renomovaného ruského lékaře Ivana Pavloviče Neumyvakina.

14_Neumyvakin_foto_bezpolitickekorektnosti_cz
Ivan Pavlovič Neumyvakin

Z velké části jde o srozumitelné rady, které by podepsal každý lékař: nejíst tučné jídlo, místo sladkých limonád se vrátit k čisté vodě, pravidelně cvičit bez ohledu na věk. Pro čtenáře začne být článek zajímavý až v momentě, kdy se dozvídá, že jednoduchou kúrou se lze zbavit i cukrovky či roztroušené sklerózy a také rakoviny (té se tak dá pouze bezpečně předejít). Což jsou fakta, která světu lékařský mainstream zakrývá, protože se to nehodí zaběhnutému farmaceutickému systému.

Lékařský…

obal dezinformace-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte