0:00
0:00
Rozhovor16. 6. 20206 minut

Stačilo zahrát na Babišovo ego, říká reptající starostka o nápravě obecních rozpočtů

S Petrou Peckovou o koronavirových škrtech a zbytečném přehazování peněz tam a zpátky

Starostka Mnichovic Petra Pecková
Autor: Archiv autora
Středočeské městečko Mnichovice dostalo v dubnu a v květnu od státu na provoz jen tři pětiny loňských peněz. Důvodem je slabší výběr daní a vládní rozhodnutí, že část peněz pro odškodné firmám a OSVČ půjde právě z rozpočtů obcí. Odebrání peněz prošlo parlamentem už v březnu, ale nikdo změnu nepostřehl, dokud se obecní příjmy nezačaly tenčit. Starostka Mnichovic Petra Pecková se stala hlavní tváří boje za to, aby se věci vrátily do původního stavu. V televizním rozhovoru Andreji Babišovi vyčetla, že podraz a chodu obcí nerozumí. Výpad se podle ní vyplatil: další sled událostí si Pecková interpretuje tak, že Babiš se chytil za nos, rozpovídal se na Facebooku o Mnichovicích, pozval ji na Úřad vlády a na osobním jednání slíbil, že vláda peníze obcím vrátí formou jednorázového příspěvku 1200 korun na občana.

Ústupek má ale svoje mouchy. Zapomnělo se na kraje, takže třeba Praze pořád bude chybět přes miliardu korun a stále není jasné, jak rychle obce peníze dostanou. Pecková – volební lídr STAN na post hejtmanky středních Čech – jde v úterý spolu s dalšími starosty demonstrovat před sněmovnu, aby poslanci přijali rychlejší senátní verzi. Celou kauzu vykresluje jako zbytečnou operaci, kdy si vláda na začátku neuvědomila, co dělá - a teď to zbytečně složitě napravuje.

↓ INZERCE

Proč si premiér Babiš všiml právě vás? Proč se o penězích pro obce bavil právě s vámi?

Na začátku jsem byla jednou z těch, kdo vyvěsil v obci černou vlajku. Babičky u nás se mě ptaly, kdo umřel, a já na to, že náš rozpočet. Když jsem si totiž s paní účetní prošla, co nám po přerozdělení daní přišlo za duben a květen, tak jsem se zděsila. V dubnu to bylo oproti loňsku o 38 procent méně a v květnu o 39 procent.

To se dělo i jinde. Tušíte, proč se Babiš začal dohadovat právě s vámi?

Povedlo se mi to téma zviditelnit. Začala jsem dělat seznam, co bude potřeba seškrtat, obeslala jsem stovku dalších obcí, dala jsem na Facebook a Twitter pohřební knihu projektů - a to už mělo ohlas. Pozvali mě do DVTV, a když jsem si tam dovolila říct, že nápad s vracením peněz obcím přes dotace mohl vymyslet leda někdo, kdo dotacím a řízení samospráv nerozumí, premiér mi pak věnoval kus svého Čau lidi. Asi jsem se dotkla jeho ega, a pak už to šlo ráz na ráz. Stát se střelil do vlastní nohy a myslím, že si to premiér dobře uvědomil.

Proč se to řešilo až teď? Spoluúčast obcí byla v zákoně odhlasována už začátkem dubna nikdo si toho nevšiml. Jak to?

Protože jsme my v obcích řešili koronavirus, zajišťovali jsme roušky, dezinfekci, péči o staré lidi; všechno to, co na nás stát hodil. Zákon byl přijat v době legislativní nouze i nouzového stavu a nikdo to nekonzultoval. Navíc 21. a 22. dubna jak premiér Babiš, tak ministryně Schillerová do médií tvrdili, že se žádné opatření rozpočtů obcí negativně nedotkne, aby mohly obce investovat a pomohly ekonomice. No a výsledek známe.

Už před jednáním s vámi Babiš slíbil obcím náhradu, vláda pak schválila výplatu 1200 korun na hlavu. Berete to jako výhru? Nemyslíte, že věc byla předem připravená a přes vás premiér jen z problému elegantně vybruslil?

Jestli to měl, nebo neměl připravené, je mi vlastně jedno. Mě zajímá výsledek. Já mu na jednání řekla, že cíl mám jediný: peníze na hlavu. Jsem ráda, že se vrátila aspoň část. Ale je třeba vědět, že na obce má koronavirus už tak velký dopad. Vždyť my jsme solidární, daňové příjmy jdou teď razantně dolů. Ministryně financí Schillerová mi na jednání u premiéra tvrdila, že půjde o pokles o 11 až 15 procent, já myslím že to bude spíš 20 procent. Chtít vedle toho po nás ještě příspěvek na vládní balíčky, to už bylo moc.

Premiér už při první eskalaci sporu prohlašoval, že vám vláda všechno „bohatě vrátí“. Jak to tedy bude?

V podstatě mi řekl, že připravují určitý způsob kompenzace také za to, že jsme přišli o peníze z výběru daní. A to tak, že stát naleje další peníze do dotačních titulů. Vznikla ovšem obava, že ty dotační tituly bude stát muset nejdřív připravit, vypsat a zadministrovat. Ministryně Schillerová mi však řekla, že vezme ty stávající tituly a naleje do nich víc. Tak, aby se projekty, které skončily pod čarou, ale formálně jsou správně, jen vzaly ze zásobníku a zrealizovaly.

To vám vyhovuje?

Jako pobídka obcím, aby investovaly, je to prima řešení. Ale nebylo to řešení vhodné pro plošnou kompenzaci odebraných peněz. Hned v týdnu po naší schůzce byly doplněny finance do dotační výzvy ministerstva financí na školy a také vznikla nová výzva u ministerstva pro místní rozvoj na sportoviště.

To zní jako happyend. Nevadí vám, že přes vás teď poletí do světa zpráva, že vláda to celé vlastně dělá dobře?

Vládní PR v tom jistě hrálo velkou roli. I proto na mě premiér na schůzce apeloval, abych ho už nepomlouvala a nepoškozovala jeho mediální obraz. Ale mně je ve finále jedno, jestli si to vláda přivlastní. Pro mě je důležité, jestli má výsledek smysl. Jen mě mrzí, že jsme celou věcí museli trávit tolik času, který jsme mohli věnovat našim obcím.

Nenapadlo vás, že otevřený střet s vládou vám naopak do budoucna může zkomplikovat pozici? Že se obec ocitne v nemilosti?

Samozřejmě, že napadlo. Jako každého starostu. Bráníte své dítě. Ale chcete, aby vyrůstalo ve svobodě. Tak jsem si řekla, že tahle nejde uvažovat. Že když vidím problém, tak musím mít beztrestnou svobodu na něj upozornit.

Praha teď namítá, že i když se městu vrátí 1200 korun na hlavu jako kompenzace, dostane zpět zhruba jen půlku odebraných peněz. Budou města ještě dál společně vyjednávat, nebo je to pro vás už uzavřená věc?

Není. Výsledek je samozřejmě nedokonalý. Něco se udělá, je to narychlo a nezkonzultované, pak se to narychlo vrací. Vládní návrh třeba úplně vynechává kraje. Babiš tvrdí, že s nimi má nějakou dohodu, ale pokud vím, tak tomu tak rozhodně není, přinejmenším ne u všech krajů. Takže teď začne boj o krajské peníze. Tam žijí ti sami občané co v obcích - a kraje také investují. Středočeský kraj přišel kvůli kompenzačnímu bonusu o půl miliardy.

Proč jdete v úterý demonstrovat za senátní návrh, když je obsahově stejný jako to, co vám slíbil premiér Babiš a co pak schválila vláda?

Senátní návrh je už v pokročilejší fázi projednávání a mohl by začít platit hned, vládní návrh je teprve na začátku. Nechceme, aby se řešení vleklo přes prázdniny.

Šlo podle vás o chybu, nebo o záměr, jak obce oslabit, posílit přes dotace jejich závislost a upevnit centrální moc?

Může to tak být, třeba premiér hraje o několik tahů dopředu. Ale spíš si myslím, že to byla chyba. Že si zkrátka na začátku nedali dohromady, co schvalují, s nikým to nekonzultovali a teď to komplikovaně napravují.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].