Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovor

Pobaltí se bojí, že Wagnerovci budou z Běloruska střílet přes hranici NATO

S expertem na Rusko Konstantinem von Eggertem o zakladateli soukromé armády Jevgeniji Prigožinovi a budoucnosti jeho žoldnéřů po neúspěšném povstání

Prigožin při povstání v Rostově • Autor: Reutres/Concord
Prigožin při povstání v Rostově • Autor: Reutres/Concord

Poté, co se lídr Wagnerovců Jevgenij Prigožin před necelými dvěma týdny v Rusku neúspěšně pokusil o ozbrojené povstání, je jeho budoucnost spojena s mnoha otazníky. Ruský prezident Vladimir Putin bezprostředně po vzpouře oznámil, že jejímu lídrovi – a komukoli, kdo bude chtít sloužit v jeho skupině – umožní odchod do Běloruska, kde má soukromá žoldnéřská armáda nadále v plánu působit. Zároveň členům Wagnerovců nabídl, aby vstoupili do ruské armády a zapojili se dál do války na Ukrajině. Není tedy jisté, co bývalí žoldáci udělají: přidají se ke svému bývalému veliteli v exilu, anebo k ruské armádě? Jisté není ani to, co chce sám Prigožin v Bělorusku vlastně dělat, nebo co bude s bývalými aktivitami Wagnerovy skupiny v Africe.

Podle analytika německé stanice Deutsche Welle a experta na Rusko Konstantina von Eggerta už deklarovaný úmysl přesunout Wagnerovce do Běloruska vyvolává obavy v pobaltských zemích. „Může dojít třeba ke střelbě přes hranice. Zároveň se nejedná o pravidelnou armádu konkrétního státu. Jak by na to měla země reagovat? Naplňuje taková střelba přes hranice článek 5 severoatlantické dohody o napadení členského státu NATO nepřátelskou zemí?“  ptá se a dodává, že Putin si pravděpodobně vzal z vojenské vzpoury ponaučení a nebude se už snažit vytvořit další podobně silné žoldnéřské uskupení.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].