0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory4. 7. 20237 minut

Pobaltí se bojí, že Wagnerovci budou z Běloruska střílet přes hranici NATO

S expertem na Rusko Konstantinem von Eggertem o zakladateli soukromé armády Jevgeniji Prigožinovi a budoucnosti jeho žoldnéřů po neúspěšném povstání

Prigožin při povstání v Rostově • Autor: Reutres/Concord

Poté, co se lídr Wagnerovců Jevgenij Prigožin před necelými dvěma týdny v Rusku neúspěšně pokusil o ozbrojené povstání, je jeho budoucnost spojena s mnoha otazníky. Ruský prezident Vladimir Putin bezprostředně po vzpouře oznámil, že jejímu lídrovi – a komukoli, kdo bude chtít sloužit v jeho skupině – umožní odchod do Běloruska, kde má soukromá žoldnéřská armáda nadále v plánu působit. Zároveň členům Wagnerovců nabídl, aby vstoupili do ruské armády a zapojili se dál do války na Ukrajině. Není tedy jisté, co bývalí žoldáci udělají: přidají se ke svému bývalému veliteli v exilu, anebo k ruské armádě? Jisté není ani to, co chce sám Prigožin v Bělorusku vlastně dělat, nebo co bude s bývalými aktivitami Wagnerovy skupiny v Africe.

Podle analytika německé stanice Deutsche Welle a experta na Rusko Konstantina von Eggerta už deklarovaný úmysl přesunout Wagnerovce do Běloruska vyvolává obavy v pobaltských zemích. „Může dojít třeba ke střelbě přes hranice. Zároveň se nejedná o pravidelnou armádu konkrétního státu. Jak by na to měla země reagovat? Naplňuje taková střelba přes hranice článek 5 severoatlantické dohody o napadení členského státu NATO nepřátelskou zemí?“  ptá se a dodává, že Putin si pravděpodobně vzal z vojenské vzpoury ponaučení a nebude se už snažit vytvořit další podobně silné žoldnéřské uskupení.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Co bude dělat Prigožin v Bělorusku? V pondělí řekl, že věří, že v nejbližší době svět uvidí další vítězství jeho vojáků na frontě, ale neupřesnil detaily. Co tím může myslet?

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc