Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Rozhovory

Pískat se může, dávat kravatu ne. Rozhovor se ženou, o které Andrej Babiš rozhlašuje, že chtěla jeho fanynce ukousnout prst

S Petrou Vavříkovou o tom, proč chodí protestovat na náměstí a jestli chce ještě někdy s šéfem ANO mluvit

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Podnikatelka Petra Vavříková má v Domažlicích obchod se šperky, vyrábí je už pětadvacet let. A za sebou má vypjaté situace z mítinku Andreje Babiše, který přijel poslední den před letními prázdninami se svým obytným karavanem a kampaní do Domažlic na náměstí. Petra Vavříková tehdy přišla na náměstí pískat na protest proti politice bývalého premiéra. O víc než měsíc později, o minulém víkendu, se na serveru iDNES dočetla, že odpůrci Babiše jsou na mítincích agresivní, a o sobě, že málem ukousla prst Babišově příznivkyni. Větu “V Domažlicích jedné paní naše odpůrkyně skoro ukousla prst” říkal Andrej Babiš minulý týden i na mítincích v jižních Čechách do mikrofonu svým příznivcům, aby přiblížil, jaké agresivity jsou pískající odpůrci schopni. Incident v Domažlicích se přitom podle videí odehrál úplně jinak - a policie už také případ uzavřela a odeslala do přestupkového řízení. Podle informací Respektu je jako útočnice řešena žena, která Petru Vavříkovou napadla, matka domažlicekého místostarosty za ANO Miloslava Wiesnerová, členka městské komise Sbor pro občanské záležitosti.

Andrej Babiš na mítincích ani v rozhovoru neřekl vaše jméno. Jste to určitě vy, o kom mluví jako o ženě, která skoro ukousla prst jiné ženě?

Určitě jsem to já. Nikdo jiný v Domažlicích na náměstí nekousal, jen já - a pouze v sebeobraně.

Na videích z místa je zřejmé, jak se incident, který teď Babiš všude zmiňuje, odehrál. Přichází k vám žena - už víme, že matka místostarosty za ANO - a bere vám píšťalku. Vy si berete druhou píšťalku a ona vás chytá zezadu, jako by vám chtěla dát kravatu, jednu ruku má pod vaším krkem, v jednu chvíli vás druhou rukou bije po hlavě a vy ji u toho kousnete do předloktí, které máte po bradou. Ona na vás pak přestává “pracovat”. Podívá se na kousanec a říká, že si zavolá “rychlou”. Je to správný popis?

Ano, přesně tak se to odehrálo. Jen ještě drobnost - říkali mi lidé okolo, že ta první píšťala, co mi paní Wiesnerová vzala a odhodila, dopadla na Andreje Babiše. Ta paní je matka místostarosty za ANO Radka Wiesnera, ten tam byl s ní. Přinesl Babišovi krabici s koláči a chtěl se s ním vyfotit. A někdo ze štábu Babiše mu tam říkal něco v tom smyslu, že když si neumí udělat pořádek ve městě, tak jak může chtít fotku. Tak možná proto byli z mého pískání tak nervózní. No, nakonec ty koláče předal a fotku s Andrejem Babišem získal. Jen ty krabice s koláči na náměstí zůstaly, Babiš odjel a nechal je tam.  A z toho, co popisujete z videa, se stalo to, co teď Andrej Babiš vypráví a řekl to i v rozhovoru pro iDNES teď v sobotu - že agresivní odpůrkyně málem jedné fanynce ukousla prst. Ale já nejsem agresivní. Pískala jsem na protest, u toho mě honili různí jeho příznivci a sahali na mě, zkoušeli mi vytrhnout píšťalku, a já jsem jen uhýbala a říkala “nesahejte na mě”. Ke kousnutí jsem přistoupila až v sebeobraně, kdy už ten útok byl vážný a nic jiného mi nezbylo. Pískat se může. Dávat lidem kravatu ne.

Na videích je skutečně vidět, že vás tam různí lidé nahánějí a chtějí vám sebrat píšťalku, už od začátku. Jeden muž vás polévá vodou. Hrály vám v době incidentu nervy?

Rozhodně ne, nervy u mě nehrály roli. Pracuju s lidmi celý život, jsem zvyklá na nějaké ty ataky. Ale všeho moc je zkrátka všeho příliš. Když mě vezme do kravaty člověk, kterému je přes šedesát, tak mi běžely v rychlosti hlavou možnosti - a měla jsem na to jen vteřiny. Buď já, čtyřicátnice, paní bouchnu dozadu do břicha a ona spadne, praští se do hlavy, zraní se a já si vnitřně ponesu následky celý život, kdybych jí tím ublížila - i když by to nebyla moje vina. Nechtěla jsem jí ublížit, i když na mě útočila. No a nebo ji v sebeobraně kousnu - což je nejúčinnější způsob, kterou mě naučil můj tříletý syn.

Nechápu, kde se vzal v řeči Andreje Babiše prst, když šlo o předloktí. Nekousla jste ji nějak i do prstu?

Ne. Od paní Wiesnerové to nebyla jediná kravata, kterou mi tam někdo nasadil, abych nepískala. Do prstu jsem předtím kousla pána, který mi taky nasadil kravatu a zajel mi pěstí do ohryzku na krku, takže jsem se nemohla nadechnout. Potřebovala jsem se nějak bránit. Zatáhla jsem ho za prst na druhé ruce, on sice neuvolnil sevření pod mým krkem, ale alespoň uvolnil prst pod mou bradou a já jsem ho do něj kousla. A tím jsem se vyprostila. To bylo jediné možné řešení, protože měl poměrně velké ruce a měl sílu, jinak bych se z toho nedokázala dostat a nadechnout.

Víte, kdo to je?

Nevím. Mně to jméno někdo říkal, ale zapomněla jsem ho, ale je to člověk, co sloužil za komunistů na státní hranici.

Tohle policie neřešila?

Ne. Na to se mě policie vůbec neptala.

Jak to z vašeho pohledu vypadalo na mítinku od samého začátku?

Ta konfliktní atmosféra začala ještě před příjezdem Andreje Babiše. Lidé byli pod podloubím a před podloubím chodil nějaký muž s transparentem, kde bylo něco o tom, že byl Babiš v StB. Lidé z podloubí už na něj pokřikovali, ať se podívá, jak je drahý plyn a že za to může Fialova vláda. Pak jsem si šla koupit píšťalky. Když jsem se vrátila, už tam byla dodávka, která vozí Babišovy reklamní předměty, knihy a čepice a tak. Obytňák s Babišem tam ještě nebyl. A z dodávky vyšel promotér, nebo zkrátka ten muž, co s ní jezdí, a začal lidi nabuzovat.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Co říkal?

Říkal - Andrej Babiš se na vás těší - a tak. Ale hlavně si všiml staršího pána, který tam seděl na židli - teď už vím, že je to pan Šlesinger, který s Babišem nesouhlasí a všude za ním jezdí. Ten muž z dodávky ho uviděl a říkal do mikrofonu něco jako “tento pán nám znepříjemňuje celý den, bylo by dobré, aby odešel, tímto ho vyzývám k odchodu”. A tím se příznivci Andreje Babiše na pana Šlesingera na židli zaměřili, tak jsme kolem něj - já a pár přátel - udělali hradbu. Stejně pak ta židlička skončila v průběhu mítinku v kašně, někdo mu ji tam hodil, lovili jsme mu ji. Když přijel karavan s Andrejem Babišem, atmosféra už byla docela napjatá. Protože lidé, kteří si chodili už před jeho příjezdem do dodávky pro knihy a tak, pak šli vždy k nám a začali nám sprostě nadávat. To jsem ještě ani nepískala.

Vy jste tam pískala jediná?

Když přijel Andrej Babiš, pískalo nás víc. Ale později, když se situace začala vyhrocovat, zůstala jsem pískat sama. A naštěstí další lidé natáčeli, takže teď je dost důkazního materiálu. Každopádně kdyby byl Andrej Babiš schopen s námi diskutovat a naslouchal i straně, která s ním nesouhlasí, nemuselo by asi k takovým konfliktům vůbec docházet. Jenže Andrej Babiš si jen vede svou. A když mu řeknete náhodou pravdu do očí, tak vás nevybíravě osočí.

Vy jste s ním mluvila osobně?

Setkala jsem se s ním na několika mítincích už v minulosti. Kromě toho, že máme kamenný obchod v Domažlicích, jezdíme i se stánkem. A on před parlamentními volbami 2018 objížděl jarmarky a různé městské akce a vždy se zastavoval u stánků - Strakonický dudák, Holašovické trhy a podobně. Takže jsem se ho tam snažila vyptávat, proč říká různé věci, třeba o OSVČ, že jsme zloději, jak nás označoval, a jediná odpověď, co mi dal, byla “vy všichni kradete, s vámi se bavit nebudu”. Když jsem s ním pak chtěla mluvit v Holašovicích na jihu Čech, uviděl mě a rovnou řekl “s vámi se bavit nebudu, vás už znám”. A i jiní kolegové, kteří se s ním snažili bavit o tom, jaké problémy přináší EET nám, co prodáváme i na stáncích - že tam nemáme elektřinu, kolikrát spíme ve stanu a nemáme to opravdu kde dobíjet -, s ním udělali podobnou zkušenost. Jeho ty argumenty vůbec nezajímaly.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Proto jste proti němu šla demonstrovat v Domažlicícíh?

Ano, a kvůli dalším věcem, které se ještě přidaly. Třeba jeho řízení země při covidu. Nebo teď jak říká, že ukrajinské děti dostávají víc peněz než české a tím poštvává lidi proti Ukrajincům, kteří trpí ve válce. A že už jim nechce posílat zbraně. To vyhrocení atmosféry na mítincích má na svědomí Andrej Babiš a nikdo jiný.

Chtěla jste s Andrejem Babišem mluvit i tentokrát v Domažlicích, nebo jste chtěla jen pískat?

Já už s ním mluvit nechci. Už jsem se snažila dřív a dál se už snažit nebudu. Andrej Babiš všude na sítích prezentuje, jak je všemi milovaný. Šla jsem na jeho mítink, protože jsem mu chtěla ukázat, že všemi milovaný není. Že existují i lidé, kteří s jeho politikou, názory a způsobem, jakým se prezentuje, nesouhlasí. A to jsem já. A jak teď říká, že jsou jeho odpůrci někým najatí - to je další lež. Šla jsem tam sama a šli tam mí kamarádi, žádné sdružení, žádná politika, nikdo nás nikam neposílal - zkrátka normální občané.

Policie už případ uzavřela, vyhodnotila ho jako přestupek. Přestupku se podle policie dopustila matka místostarosty, ale mluví se tam o lidech, co spáchali přestupek, v množném čísle - jste z něčeho viněna i vy?

To nevím. Nic mi zatím nepřišlo. Když mě odváželi - to už jsem tam byla jen já, ta útočnice už odešla a oni mě požádali o podání vysvětlení -, řekli mi, že to bude moje vina. Ptala jsem se, jak to mohou říct, že nemají důkazy a že je z toho určitě spousta videí, tak jen řekli, že si na ty důkazy počkají. Než jsme dojeli na stanici, řekli mi, že se z mé strany může jednat i o narušování veřejného pořádku, to mluvili o pískání. A na stanici mi řekli, že kdybych si takhle šla stoupnout na náměstí třeba v Litvínově a vyřvávala, že romští spoluobčané jsou vyžírky, tak že bych dostala po papuli ještě víc. Ti policisté byli normální, chovali se dobře, jen ty průpovídky mi přišly trochu nevhodné. Ale pokud to vyhodnotili tak, že jsem narušovala pořádek ve městě, když jsem pískala na veřejném politickém mítinku, tak já tu pokutu nezaplatím. Protože pokud je pískání na mítincích zakázáno, tak jsme se v Domažlicích vrátili před rok 1989. Tak uvidíme.

Už se vám místostarosta, který byl i u toho, jak na vás zaútočila jeho matka, nebo ona sama omluvili za fyzické napadení?

Ani pan místostarosta, ani matka pana místostarosty a ani jeho otec, co mě tam taky napadal, se mi neomluvili. Manžel místostarostovi napsal hned druhý den e-mail, že chování jeho samotného i jeho rodičů je nepřijatelné a že očekáváme, že se omluví. Tím že to budeme považovat za vyřešené. Místostarosta se dodnes neozval. Ale možná by bylo i dobré ještě požádat pana místostarostu, aby Andreji Babišovi doručil zprávu, že to bylo všechno jinak a aby přestal lhát o agresivní ženě z Domažlic, co ukousla jeho matce málem prst. To ještě zvážím.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].