Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Půvab nervů držených na uzdě. Babišovým lžím navzdory

Česko čeká hodně nervózní podzim a složitý bude pro všechny

Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš na cestě po jižních Čechách • Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš zveřejnil video ze svých mítinků: sestřih místy ukazuje rozvášněné odpůrce jeho politiky. Místy jen normálně protestující, pískající lidi s transparenty. Dramatický hudební podkres pod krátkým sestřihem ovšem i u těch druhých evokuje strašidelnost. Bez hudby by to byli lidé, co zkrátka pískají na píšťaly a skandují.

Na videu jsou záběry i z míst, kde jsme s fotografem Milanem Jarošem na Babišově turné nebyli. Třeba z Českého Krumlova, kde fanoušek šťouchá do městské policie. Vidíme i záběr na dva lidi, co hodí po jeho dodávce vajíčko. Jeden z odpůrců na videu Andreje Babiše na kterémsi z mítinků rozklepává vajíčko i o hlavu ženy - fanynky.

Andrej Babiš teď, kde se dá, komentuje nepokoje na svých setkáních s občany jako výsledek agresivity svých odpůrců. Videem to chce patrně doložit. Na mítincích minulý týden, které jsme s Milanem Jarošem objížděli, byl ale k vidění jiný obraz.

Hluk z píšťal a sirény, který vyluzují politikovi odpůrci, je nepříjemný. Někde menší, někde opravdu velký. U reproduktoru a dodávky s Babišem sice Babišův proslov slyšet je, ale hluk jeho příznivce ruší. A leze jim na nervy. To se dá pochopit. Podporovatelé bývalého premiéra pak jdou a dorážejí na odpůrce - někdy slovně, běžnými slovy i hrubě, někdy i fyzicky.

Tohle ale musí fanoušci Andreje Babiše i on sám zkrátka vydržet: protestovat, skandovat i hlučet se smí - i když i to má své meze, musí u toho být pro příznivce zachována možnost slyšet projev svolavatele. Minulý týden tomu tak bylo.

Bylo tím pádem slyšet i to, na co odpůrci Babiše reagovali ještě hlučněji, než možná měli v původně úmyslu: slova o tom, že jsou najatí, někým placení, že je tam posílají zástupci vládních stran. A dokonce, že pískající odpůrci jsou fašisti a nacisti. Na mítinku v Táboře ale na adresu pískajících protestujících lidí na náměstí doslova řekl: “To jsou nacisti a fašisti. To jsou voliči SPOLU a PirStanu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční.” Ano, předtím pronesl větu “Přečtěte si Právo,” kterou ovšem na místě nebylo možné pochopit. Navíc je to jedno - noviny ve svém historizujícím komentáři, na který Babiš odkazoval, rozhodně neříkaly o občanech na dnešních náměstích, že jsou fašisti a nacisti. Byl to Andrej Babiš, kdo to o nich říkal.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

V Táboře bylo nakonec dobře, že policisté udělali ze svých těl řadu a oddělili fanoušky od odpůrců. Atmosféra, posilněná pomluvami Babiše o tom, že kdo protestuje, dělá to za peníze, a označením protestujících slovy za hranicí dobrého vkusu (a možná i zákona), tam skutečně houstla. Policie se zachovala správně. Ne že by odpůrci, jak Babiš tvrdí, byli agresivní, ale dav odpůrců byl pomluvami a urážkou od bývalého premiéra opravdu naštvaný. Fanoušci Babiše, vesměs lidé staršího věku, jakbysmet - za ten hluk a taky z vědomí, že ti hlučící lidé jsou na hluk najatí fašisti a nacisti.

Komunální i prezidentské volby mohou přinést takových nepokojů na náměstí ještě spoustu. Před výzvou stojí policisté z celé země, kteří se teď budou školit, jak zasahovat co nejlépe, jak se na vyhrocených shromážděních chovat.

Před nelehkou výzvou ovšem stojí i lidé, kteří chtějí jít Babišovi sdělovat na transparentech a skandováním, že a proč si ho neváží a že ho ve svém městě nechtějí. Vajíčko stékající po hlavě občanky ve videu na jednom z mítinků je daleko za hranicí běžného protestu. Stejně tak v Táboře se stalo, že lidé začali v jednu chvíli mířit slovně nikoliv na Babiše, ale na jeho voliče u karavanu. “Koblihy, koblihy,” znělo tam několik minut výsměšné skandování části demonstrantů zacílené na občany, co mají rádi Babiše. Viděla jsem i jeden zvednutý prostředník, který rozvášněný odpůrce ukázal staré paní, která ho vyzývala, ať už “drží hubu”. V Borovanech jsme viděli výraznou Babišovu odpůrkyni s transparentem, která tam přijela z Třeboně, jak neudržela klid a prováděla směrem k jednomu z Babišových fanoušků jakýsi výpad - byť jen tělem a mácháním ruky, a nedotkla se ho.

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Není pravda, že minulý týden byli na výjezdech, kam jsme s kolegou fotografem jezdili, agresivní odpůrci, jak tvrdí Babiš. Fyzická a slovně hrubá agrese šla vždy z tábora Babišových voličů proti demonstrujícím jedincům. I přes několik zaznamenaných excesů není důvod si myslet, že tomu jinde bylo výrazně jinak. Ale místy byla atmosféra tak napjatá, že se to mohlo klidně zlomit, kdyby někomu z protestujících praskly nervy. Emoce budou po náměstích a návsích zjevně létat až do komunálních voleb. S prezidentskou volbou, pokud do ní Babiš vstoupí, ještě déle. Proto, jak pravila ostatním jedna z odpůrkyň na setkání v Táboře, když skandovali o koblihách: “Zklidněte to, nebo už pak nebudeme moci říkat, že lže, když tvrdí, že jsme agresivní na jeho voliče”.

Pokud budou Babišovi odpůrci držet nervy na uzdě, budou tak dělat nejen pro blaho celé země, ale i ve vlastním zájmu. Že o nich bývalý premiér musí lhát, je zatím jejich velká výsada, o kterou se můžou obrat jen oni sami. I když z jeho úst slyší řeči o tom, že jsou zaplacení fašisti, a jeho fanoušci jim to pak opakují zblízka do obličejů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].