Cla na filmy vznikající mimo USA? Spíš výkřik. Trumpův muž v Hollywoodu Mel Gibson natáčení v Itálii neruší
O novém nápadu amerického prezidenta s Pavlínou Žipkovou, šéfkou Czech Film Commission, která láká zahraniční štáby do Česka
„CHCEME, ABY SE FILMY ZNOVU NATÁČELY V AMERICE!“ oznámil kapitálkami o víkendu na své síti Truth Social americký prezident Donald Trump a přišel i s návrhem, jak to udělat. Chce zavést clo ve výši 100 procent na filmy amerických producentů natočené mimo Spojené státy. Krok má podle něj pomoci tamnímu filmovému průmyslu, který „rychle umírá“ kvůli pobídkám, jež lákají americké štáby do Kanady, Austrálie nebo Česka. (Pobídky jsou nástroj, díky němuž dostávají producenti zpět část svých peněz utracených v konkrétní zemi.)
V roce 2023 utratili američtí producenti podle výzkumu společnosti ProdPro polovinu z peněz proinvestovaných do filmů a seriálů s rozpočtem nad 40 milionů dolarů mimo USA. Celkem by měly letos americké produkce utratit v zahraničí 248 miliard dolarů. Trump napsal, že pověřil ministerstvo obchodu, aby na věci začalo okamžitě pracovat. Z prohlášení však nebylo jasné, jestli by se opatření vztahovala na streamovací platformy, nebo na filmy pro kina. Nebo z čeho a jak přesně by se „clo“ počítalo. Filmy navíc nejsou klasické zboží, ale počítají se mezi služby.
Česká republika patří mezi atraktivní zahraniční lokace pro americké štáby. Na starosti je má Czech Film Commission, která spadá pod Státní fond audiovize. Jak situaci a Trumpův výrok vidí Pavlína Žipková, jež stojí v jejím čele? Co by případný odliv amerických štábů znamenal pro český audiovizuální průmysl a obávají se hollywoodská studia o svou budoucnost?


Donald Trump chce vrátit natáčení filmů a utrácení peněz na jejich výrobu do USA. Česko patří už od devadesátých let mezi populární zahraniční lokace pro americké štáby. Zaznamenala jste už reakci amerických partnerů na Trumpův výrok?
Zatím vlastně ne. Ani zástupci studií, ani společnost MPA, která je sdružuje, nás nekontaktovali. Trumpův výrok je v tuhle chvíli vnímán spíš jako výkřik. Neexistuje k tomu žádný dekret, nic konkrétního, nic podepsaného. Už to, že v postu napsal vyloženě „film“, a ne třeba audiovize, ukázalo, že za tím nestojí žádná hlubší analýza. Je tak naprosto adekvátní, že studia vyčkávají, co bude dál.
Víkendové prohlášení není první projev zájmu Donalda Trumpa o „nápravu“ amerického filmového průmyslu. Bezprostředně po nástupu do druhého funkčního období určil herce Jona Voighta, Sylvestera Stallonea a Mela Gibsona jako své ambasadory v Hollywoodu, kteří mu budou pomáhat uskutečňovat jeho „vizi“ na lepší a silnější Hollywood. Dodnes ovšem není jasné, jak by to měli dělat.
I tenhle krok vzbudil určité napětí. Paradoxní je, že třetí zmíněný ambasador Mel Gibson se aktuálně chystá natáčet v italských studiích Cinecittà pokračování svého hitu Umučení Krista. A rozhodně nepadlo žádné vyjádření, že by z těchto svých plánů ve světle Trumpova oznámení nějak ustoupil.
Možná doufá, že to stihne, než se začne případně dít něco zásadního, co by prodražilo jeho natáčení mimo USA…
Když se člověk do té zprávy pečlivě začte, není vůbec jasné, co tím Donald Trump myslel. V pondělí tak sice vznikla určitá panika na straně českých filmařů hlavně kvůli tomu, zda budou zahraniční produkce rušit své plánované projekty v Česku, jako se to stalo během pandemie. Ale tahle panika není podložená. Pokud by se vůbec chystala nějaká cla nebo něco jiného, musela by tomu předcházet pečlivá analýza a prozkoumání globálního audiovizuálního průmyslu jako celku. Jinak to nedává žádný smysl. Naopak teď je v zájmu studií a producentů, aby dokončili to, co je naplánované či rozpracované v zahraničí. V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die pro Amazon Prime. V červenci začne Netflix natáčet výpravný dobový seriál Věk nevinnosti.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu