Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Respekt DJ

Úterý 5. 4. 2011

Evropská komise chce podporovat integraci Romů • Autor: Milan Jaroš
Evropská komise chce podporovat integraci Romů • Autor: Milan Jaroš

08:00
Krásné svěží ránoCo se historie týče, je dnešní den 5. duben bohatý na události. Tak například v roce 1355 byl Karel IV. korunován v Římě císařem římským, v roce 1897 bylo vydáno tzv. Badeniho jazykové nařízení zrovnoprávňující český a neměcký jazyk a před 102 roky pak došlo k dobytí severní točny českou polární výpravou vedenou Čechem Karlem Němcem.Ovšem jak píše na stránkách rockem.cz jistý Rohy ve svém kalendáriu - všechny události dnes zahaluje stín tragické smrti Kurta Cobaina z roku 1994. A tak je jasné, čím dneska začneme!To bylo z historie vše, v dalších zprávách už jen aktuální dění! Krásný svěží den!

08:30
Japonci začali vypouštět radioaktivní vodu do oceánuJak bylo již včera oznámeno, technici začali dnes v noci vypouštět do moře radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima. Společnost TEPCO se chystá do Tichého oceánu vypustit 11 500 tun vody, neboť jim docházejí skladovací prostory na vodu, která je ještě více kontaminovaná. Mluvčí společnosti se snažil uklidnit veřejnost s tím, že voda je prý jen „lehce“ radioaktivní. Mluvčí japonské vlády Jukia Edana však řekl, že radioaktivita vody je stokrát vyšší, než jsou povolené limity. Je jasné, že tento krok bude mít obrovský dopad na oceán. Více podrobností elektrárna ani vláda neuvedla. Zároveň do Japonska zamíří ruská loď specializovaná například na likvidaci jaderných ponorek.

08:42
Soud vyhověl odvolání pravicových extremistůBrněnský krajský soud dnes vyhověl odvolání šestice členů bývalého vedení Dělnické strany a zrušil nad nimi rozsudky. V čele s předsedou strany Tomášem Vandasem bylo vedení DS potrestáno za údajné extremistické výroky vyřčené na prvomájové demonstraci v roce 2009 v Brně. Těmito výroky podle původního usnesení městského soudu podněcovali nenávist k menšinám, zvláště k Romům a dalším přitěhovalcům a také podporovali neonacismus. Proto bylo vedení bývalé DS odsouzeno k podmíněným trestům a pokutám od dvaceti do třiceti tisíc korun. Na základě těchto a dalších skutečností byla také následně DS zrušena.Případ byl vrácen zpět k městskému soudu k důkladnějšímu prozkoumání.Zatím se vedení přetransformované DS připravuje na letošní prvomájovou demonstraci v Brně spolu se spřátelenou Dělnickou mládeží. Spolu s nimi se na akci připravují stovky policistů a určitě si ji nenechají ujít ani anarchisté.

09:25
Bude Hušákova hlava na tácku?Přestože židle se pod ním více než jen kýve, Aleš Hušák zatím odolává. Dnes odpoledne by měl představenstvu společnosti Sazka předložit plán na reorganizaci Sazky a také zveřejnit, kdo na něm pracuje. Tento plán musí být vypracovaný nejpozději do poloviny května, tedy před první schůzkou s věřiteli. Druhý muž Sazky Roman Ječmínek prosazuje jako nejlepší cestu pro záchranu společnosti dohodu s věřiteli. Všichni se pak shodují na nutnosti reorganizace.Otázkou zůstává, jak bude vypadat. V čele transformace by nadále rád zůstal Aleš Hušák. Ten je však pro velké hráče nepřijatelný. Jak už včera oznámily skupiny PPF a KKCG, mají-li Sazce pomoci, chtějí vidět Hušákovu hlavu. A nejen jeho, věřitelé požadují odchod celého vedení Sazky. Pokud se tak stane, jsou obě finanční skupiny připraveny zaplatit za Sazku dlužné pohledávky.

10:10
Sladký Mickey prezidentem HaitiVe druhém kole prezidentských voleb na Haiti zvítězil zpěvák Michel Martelly. Volební komise zveřejnila předběžné výsledky, podle kterých získal Martelly 67,57 procenta hlasů, jeho soupeřka Mirlande Manigatová pak obdržela 31,74 procent. Oficiální a definitivní výsledky budou zveřejněny 16. dubna. Pokud nikdo výsledky nenapadne, může se „sladký Mickey“ (jak je mu lidmi přezdíváno) radovat. Přestože nemá v politice žádné předchozí zkušenosti, oslovil Martelly především mládež. Po zveřejnění výsledků vypukly v ulicích metropole Port-au-Prince hlučné oslavy.Martelly prorazil s hesly proti korupci, ve svém prezidentském období se však bude muset vypořádat především s obnovou země po drtivém zemětřesení a také s chudobou. Haiti je dodnes velmi závislé na zahraniční pomoci.Good Luck Sweet Mickey!

10:36
Dopolední sambaZde jedna pěkná písnička pro skvělou náladu na dobu, než se vaše dnešní DJka přesune do redakce.

11:30
Gbagbo se nevzdáváZatímco na Haiti se slaví, v Pobřeží slonoviny si musí nový prezident Alassana Ouattary svůj post vybojovat. Bývalý prezident Laurent Gbagba se  už od listopadu odmítá vzdát svého úřadu, přestože ve volbách prohrál. Už od minulého týdne proto pokračují boje mezi přívrženci minulého a bývalého prezidenta. Na žádost OSN se do nich nyní zapojily i francouzské helikoptéry, které zaútočily údajně i na prezidentský palác v Abidžanu. Zahraniční jednotky se nemají přidávat ani na jednu stranu konfliktu, nýbrž mají sloužit k ochraně civilistů.V minulém týdnu zabili vojáci bývalého prezidenta Gbagby 11 příslušníků mírových sil, francouzské ministerstvo zahraničí také pohřešuje několik svých občanů a chystá se na evakuaci Francouzů, kterých v Pobřeží slonoviny žije okolo 12 tisíc. Podle zpráv Červeného kříže bylo také minulý týden zabito asi 800 lidí.

12:02
Utržená vzducholoď a Gagarin znovu ve vesmíruŘízení letového provozu vyvstal dnes jeden problém navíc. Ve Staré Boleslavi se utrhla reklamní vzducholoď, poškodila jednu střechu a jeden komín a… uletěla. Nyní putuje vzduchem neznámo kam, naposledy byla viděna, jak mizí na jih, asi k moři. Její putování může být docela neomezené, neboť radary jí nezachytí a vystoupat může i do deseti tisíc metrů. A nebo výš?V romantických představách počátku minulého století by klidně mohla následovat i kosmickou loď Sojuz TMA-21, která dnes ráno odstartovala s tříčlenou posádkou na palubě z kosmodromu Bajkonur. Na počest padesátiletého výročí prvního letu člověka do vesmíru nese jméno prvního kosmonauta Jurie Gagarina. Sojuz-Gagarin se za dva dny spojí s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Sloužit bude jako záchranná loď a poté i jako návratový modul pro tři kosmonauty.Také byste letěli? Všem letcům a kosmonautům příznivý vítr!

13:03
Lou Reed k oběduPolední písnička z alba Perfect day.

14:05
Whisky i syntetika dosud legálníSenátní ústavně-právní výbor zatím nepodpořil novelu seznamu návykových látek. Na seznam by mělo být nově zařazeno třicet tři nových syntetických drog. Obchody s nimi se rozšířily hlavně na severu Moravy a stojí za nimi polské společnosti. Tyto látky představují často výrazné zdravotní riziko, jedná se mimo jiné o látky jako mefedron, methylon, salvinorin A a další.Problém se současným schvalováním spočívá v tom, že přestože látky jsou na trhu legálně již tři roky, na seznam zakázaných látek se dostávají se značným zpožděním. Někteří senátoři (převážně z ČSSD) proto navrhují, aby se seznam zakázaných látek mohl doplňovat operativněji než ve zdlouhavém procesním řízení. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) však varoval před unáhleností s tím, že by se pak na seznam mohly lehce dostat i látky podle něj méně společensky nebezpečné, jako třeba whisky.Respekt o obchodu se syntetickými drogami psal v článku Kateřiny Čopjakové Máme tady všechno.

14:51
Na liberecké radnici vznikla menšinová koaliceO nově vznikající koalici na liberecké radnici vyjednávají ČSSD, Unie pro sport a zdraví, Liberec občanům a Věci veřejné. Z celkových 39 hlasů jich mají zatím pouze 18, k nadpoloviční většině potřebují ještě dva. Za této nepřehledné situace zůstává primátorem stále Jan Korytář (Změna pro Liberec), který při poslední zasedání procedurálně znemožnil své odvolání a ostatní strany tuto situaci nyní řeší. Do přištího jednání zastupitelstva zbývají ještě dva týdny a sám Korytář uvedl, že na postu primátora netrvá.K rozkolu na liberecké radnici došlo poté, co primátor Korytář odmítl podepsat projekty na modernizaci městských lázní a bazénu za stamiliony korun s tím, že smlouvy jsou pro město nevýhodné. Tyto zakázky by se měly znovu projednávat na příští schůzi zastupitelstva (16. dubna) a podle Korytáře by měli zastupitelé projevit vůli od nich odstoupit. V opačném případě prý na postu primátora nebude chtít zůstat.

15:30
Nad Arktidou ubývá ozonuDosud rekordní úbytek ozonu v zimních měsících naměřila Světová meteorologická organizace (WMO) nad Arktidou. Od konce ledna do března zaznamenala WMO úbytek ozonové vrstvy o 40 procent, přitom dosud nejvyšší úbytek byl 30 procent. Na vině jsou látky v atmosféře, které ničí ozon a také velká zima ve stratosféře.Ozonu ubývá i přesto, že existuje mezinárodní dohoda omezující používání chemikálií ničích ozon.  V atmosféře totiž tyto látky setrvávají dlouho a bude tak trvat několik desítek let, než jejich koncentrace klesne na úroveň před rokem 1980.  

15:53
Orli v přímém přenosuObrovský zájem vyvolaly americké internetové stránky, na kterých lze v přímém přenosu sledovat hnízdo orlů bělohlavých. V sobotu, kdy se vylíhla dvě mláďata, stránky zažily takový nápor návštěvníků, že dokonce na dvě hodiny spadly.Ředitel projektu Bob Anderson monitoruje orlí hnízdo ve větvích stromu už několik let. Za tu dobu vyvedli orli celkem osm mláďat. U hnízda je nainstalována kamera s infračerveným světlem, která umožňuje sledovat hnízdo dvacet čtyři hodin denně a dokonce se dá ovládat joy stickem.Je to trochu jako dívat se někomu přímo do ložnice, ale zase kdy člověk uvidí orla takhle pěkně zblízka. Mrkněte se, máma-orel je zrovna doma.

16:43
Evropská komise chce podporovat integraci RomůEvropské komise dnes rozhodla, že bude dohlížet na integraci Romů v členských státech Evropské unie. Podle EK čelí v současnosti diskriminaci až 12 milionů Romů, a to zejména v Rumunsku a Bulharsku. Česko kvůli diskriminaci Romů patří mezi často kritizované země.EK si klade za cíl, aby kromě odstranění diskriminace v dalších oblastech zajistila, že všechny romské děti dokončí základní školu. Podle průzkumu v šesti zemích EU (Bulharsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Slovensko) dokončí základní školu pouze 42 procent romských dětí, střední školu pak vystuduje okolo deseti procent, o počtu absolventů vysokých škol se studie nezmiňuje. Každý členský stát EU by si tak napříště měl stanovit novou závaznou strategii, jak integrace dosáhnout. Týká se to vzdělání, zaměstnání, zdravotnictví a bydlení. Brusel se také chystá za tímto účelem uvolnit více peněz, státy by si proto měly připravit programy, jak vyjít Romům vstříc. Na plnění těchto plánů bude EK dohlížet společně s Evropskou agenturou pro lidská práva.

17:51
Mystic Rumba a pěkný večerDnešní DJka se loučí a přeje všem pěkný večer! Arthur H na závěr.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].