Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Úterý 14.12.2010

Nechceme Berlusconiho, nechceme vaše reformy. Protivládní protesty v Itálii • Autor: Globe Media /  Reuters
Nechceme Berlusconiho, nechceme vaše reformy. Protivládní protesty v Itálii • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré sněhové ránoPřes noc se pěkně ochladilo, teploty znovu spadly pod minus deset stupňů a přes den se nevyšplhají výše než na mínus sedm až mínus tři stupně. Díky postupující studené frontě se nad celý územím dnes očekává sněžení, které bude odpoledne ještě houstnout. Čeká nás tedy pořádná zima a obtížně sjízdné silnice.14. prosinec je také dnem, kdy Amundsen před 99 lety dobyl Jižní pól a tam byla teprv zima. Tak si k tomu pustíme pro zahřátí pěknou písničku.Příjemný den!

08:15
Šťastný nadále ve vedení pražské ODSPražská ODS nepřekvapila, když si do svého čela znovuzvolila Borise Šťastného. Prvním místopředsedou se pak stal primátor Bohuslav Svoboda. Ani jeden z nich neměli protikandidáty. Ve vedení ODS dále zůstanou staří známí - místopředsedové Klega, Blažek a náměstek primátora Nosek – tedy lidé, kteří jsou spojení s bývalým vedením města. Jediným novým místopředsedou je poslanec Tomáš Chalupa. Jana Černochová, která se jako jediná žena ucházela o pozici ve vedení pražské ODS, nedostala dostatečný počet hlasů. 

08:25
Zemřel Zuřící býkDnes v noci zemřel ve Spojených státech zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Zemřel náhle ve věku 69 let na následky natržené aorty, kterou mu lékaři o víkendu operovali. Holbrooke, přezdívaný Zuřící býk, Kissinger Balkánu či Buldozer, byl důležitou postavou americké diplomacie a oporou prezidenta Baracka Obamy. V roce 1995 pomohl ukončit válku v Bosně a v současnosti do něj Obama vkládal velké naděje v souvislosti s ukončením táhnoucího se konfliktu v Afghánistánu. Holbrooke se diplomacii věnoval už od svých 21 let, působil v mnoha zemích a několikrát byl v 90. letech navržen na Nobelovu cenu za mír právě za mírové úsilí v Bosně.

09:32
Dnes se rozhodne o vydání Assangeho do ŠvédskaDnes se před londýnským soudem rozhodne o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assengeho do Švédska, kde je obviněn ze znásilnění a sexuálního obtěžování dvou Švédek, které pro WikiLeaks pracovaly jako dobrovolnice. Assagne, který se nejprve skrýval a potom se sám šel přihlásit na londýnskou policejní stanici, obvinění odmítá. Stejně tak je rozhodnutý proti vydání do Švédska bojovat. Jaký bude dnešní výsledek soudního jednání, je otázka, rozhodnutí o vydání totiž může trvat i několik měsíců. I kdyby však dnes soud o vydání Assagneho rozhodl, může se proti němu do 7 dnů odvolat.Zatímco Assagne sedí ve vězení, server WikiLeaks neustává se šířením informací. Mezi poslední zveřejněné zprávy patří americké depeše o tom, že se před dvěma lety tehdejší kolumbijský prezident Álvaro Uribe chystal vyslat armádu na území Venezuely a zajmout vedoucí činitele povstalců ultralevicové partyzánské organizace Revoluční síly Kolumbie (FARC). Podle depeší také prohlásil, že Hugo Chávez je pro Jižní Ameriku podobnou hrozbou jako byl Hitler pro Evropu.

10:09
TOP 09 požaduje zrušení tendru na čističkuPražský magistrát má dnes na programu mimořádné zasedání, které svolala opoziční TOP 09. Ta požaduje zrušení miliardového tendru vypsaného na rozšíření čističky odpadních vod na Císařském ostrově. Podle TOP 09 má výběrové řízení obrovský korupční potenciál, neboť se ho nemohou účastnit firmy, které předkládají levnější technologická řešení.  Očekává se, že TOP 09 se svým návrhem neuspěje, neboť ODS a ČSSD mají v zastupitelstvu většinu a obě strany chtějí s otevřením obálek počkat.Magistrát vypsal výběrové řízení v září tohoto roku, nabídky je možné posílat do konce ledna 2011. Hraje se o 6,3 miliardy korun, kterými na dostavbu přispěla Evropské unie, celkové náklady se podle očekávání vyšplhají až na 20 miliard korun. EU také Prahu k dostavbě a opravě čističky dotlačila, experti z EU připomínkovali přestavbu čističky několikrát a Praha musí zohlednit jejich požadavky, jinak skončí u Evropského soudního dvora. Mimojiné kritizovali dlouhodobou smlouvu, kterou má Praha s provozovatelem - firma Veolia má smlouvu na pronájem čističky až do roku 2028. Celý projekt je už velmi zpožděný, stavba měla začít již loni, dosud se však nezačalo. Bývalý primátor Bém se však již v březnu tohoto roku netajil se svým přesvědčením, že letos se jistě začne stavět.

11:30
Na výlet do ČernobyluUkrajinské ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že od příštího roku budou moci turisté navšívit dosud uzavřenou oblast v okolí jaderné elektrárny Černobyl. Do oblasti již nyní nabízí několik společností zájezdy, a to i přesto, že je to nezákonné a nebezpečné. Podle mluvčí ministerstva se však již nyní plánují oficiální trasy, které budou z lékařského hlediska bezpečné. Ukrajinská vláda si od otevření zóny slibuje posílení turistického ruchu a příliv finančních prostředků.Okolí jaderné elektrárny, jejíž 4. reaktor vybuchl v dubnu 1986 bylo rozděleno do několika zón. Již dnes se do první uzavřené zóny v okruhu 48 kilometrů od reaktoru vrátilo několik set lidí, kteří tam dříve žili. Úřady jim prý dodávají jídlo a základní potřeby. Na vstup do druhé, střežené zóny dostávají povolení většinou jen vědci.

12:00
Gospel k oběduDnes večer vystoupí v pražském Kongresovém centru Harlem Gospel Singers. A my si je pustíme k obědu.

13:53
Jednání na pražském magistrátě vůbec nezačaloMimořádná schůze na pražském magistrátě, kterou svolala TOP 09 vůbec nezačala.  Koalice ČSSD a ODS program jednání neschválila, a to ani po hodinové diskusi. Koalice obvinila opozici z toho, že nepředložila dostatek materiálů. Náměstek primátora za ČSSD Karel Březina řekl, že „za takový materiál k čistírně bych se styděl.“ Kromě tendru na přestavby pražské čističky zde opozice chtěla řešit i obsazování postů v představenstvech společností, v nichž má město podíl tak, aby v nich už neseděli politici, ale odborníci a manažeři.Vedení magistrátu se rovněž obává demonstrací veřejnosti proti koalici. Kromě toho, že ODS má prostranství před magistrátem dlouhodobě pronajaté, hlídaly budovu ještě desítky policistů.

14:14
Ministr Heger představil pilíře reformy zdravotnictvíNa Žofínském fóru představil dnes ministr zdravotnictví Heger klíčové změny, které resort čekají. Prvním z nich má být stanovení úhradových standardů, které umožní pacientům připlatit si za lepší péči. Zadruhé změna smluvní politiky zdravotních pojišťoven a třetím pilířem by mělo být nerozšiřování současného standardu péče. Heger si od těchto bodů slibuje úspory i zvýšení spokojenosti lékařů a pacientů.Heger se zároveň vyjádřil k odchodu lékařů v akci Děkujeme odcházíme. Řekl, že podle něj se jedná o dobře naprogramovanou a nátlakově vedenou akci, která začíná být za hranicí dobrého vkusu a stává se vyhrožováním. Podle něj situace nebude až tak horká a připomněl, že vláda stejně více peněz do zdravotnictví nedá.

15:00
Berlusconi ustál dvojí hlasování o důvěřeItalský premiér Silvio Berlusconi ustál dvojí hlasování o důvěře. Nejdříve se hlasovalo v Senátu, kde mu důvěru vyslovilo 162 senátorů, 135 bylo proti. O něco napínavější bylo pak odpolední hlasování poslanců v dolní  komoře, které italská vláda těsně o tři hlasy ustála. Do budoucna tak pro ni nebude snadné prosazovat zákony a reformy. Berlusconiho vláda musela podstoupit hlasování o důvěře poté, co se od něj odvrátily tři desítky poslanců v čele s jeho bývalým spojencem Gianfrankem Finim. Proti vládě rovněž protestuje část veřejnosti, v Římě a dalších italských městech se dnes na demostracích sešly desetitisíce lidí. Velkou část demonstrantů však tvoří studenti, kterým se nelíbí plánovaná reforma vysokých škol.

16:25
Ministr Drobil odvolal ředitele Státního fondu životního prostředíMinistr životního prostředí Pavel Drobil odvolal ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Jeho první náměstek Dušan Fibingr si musel na minitrův příkaz vzít dovolenou. Co přesně se ve fondu životního prostředí děje, není úplně jasné. Ředitel Michálek podal včera na policii trestní oznámení pro podezření z ovlivňování veřejné zakázky týkající se poskytování komplexního poradenství v oblasti vodohospodářských projektů. Podle něj mělo dojít k ovlivnění průběhu soutěže. Podle ministra Drobila zuří ve fondu personální válka, Michálek s Fibingrem spolu nekomunikují a „hrají si na Jamese Bonda“.Dočasného vedení fondu se ujme jeho bývalá ředitelka Radka Bučilová, která musí ministrovi do týdne odevzdat zprávu o situaci. Proběhne také audit a kontrola všech výběrových řízení.

17:15
Assange propuštěn na kauciLondýnský soud dnes propustil spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange na kauci ve výši 200 tisíc liber. Další slyšení o jeho vydání do Švédska se bude konat 11. ledna. Švédská žaloba se chce proti jeho prouštění okamžitě odvolat. Do té doby než bude odvolání vyřízeno musí Assangeho pas zůstat na policii, on sám musí být od desíti večer do osmi do rána na určené adrese a musí nosit elektronický náramek lokalizující jeho polohu.

17:45
By The Sea a pěkný večerDnešní DJka se odchází vnořit do sněhových závějí a na závěr posílá Bobbyho Mc Ferrina.Pěkný večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].