Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 11. 7. 2011

Dá mi ještě tento bankomat nebo nedá? (Řecko) • Autor: Globe Media /  Reuters
Dá mi ještě tento bankomat nebo nedá? (Řecko) • Autor: Globe Media / Reuters

07:50
Za vedrem k JadranuPřeháňky a bouřky s námi budou celý počínající týden. Meteorologové ale předpovídají, že zároveň bude celkem teplo, mezi 22 a 28 stupni Celsia. Zato konec července má být nejen deštivý, ale také chladnější, s denními teplotami do 25 stupňů Celsia. Oteplení znovu přinese až začátek srpna.Zatímco nám se po horku už začíná stýskat, v Chorvatsku ho mají až příliš. Na mnoha místech tam teploměr ukázal čtyřicítku. Záchranáři mají plné ruce práce, ošetřují lidi s úžehem a úpalem. Vedra vydrží u Jaderského moře i tento týden.

07:56
Heger potrestal hygienika VítaHlavní hygienik Michael Vít bude čtvrt roku bez osobního ohodnocení. Ministr Leoš Heger (TOP 09) tak svého náměstka potrestal za to, že dával vydělat manželovi své dobré známé. Bývalý poslanec ODS Otakar Vychodil dostával od Víta osm let zakázky na strategické poradenství, ročně si přišel na miliony korun. Konzultace to zřejmě nebyly kdovíjaké, často probíhaly jen po telefonu. Koneckonců, ministerstvo má na tuto práci celý jeden odbor. O Vítovy praktiky se zajímá i policie, na popud protikorupční organizace Transparency International.

08:00
Na Volze se potopila loď, vyrobená v ČeskoslovenskuLoď Bulgarija, kterou v 50.letech minulého století postavili Češi, se v neděli potopila na řece Volze. Plula na pravidelné lince z města Bolgar do Kazaně. Desítky lidí zachránila posádka jiného parníku Arabella. Téměř sto lidí, mezi nimi mnoho dětí, se stále pohřešuje. Loď byla v mizerném stavu a ke dnu šla rychle. Jeden ze zachráněných řekl, že pasažéři ani nestihli pochopit, co se vlastně děje. Podle dalšího ze svědků kolem kromě Arabelly propluly další dvě lodě, ty ale nezastavily.

08:38
Posranej život nebude chráněnou značkouÚřad průmyslového vlastnictví odmítl registrovat slovní spojení „posranej život“ jako chráněnou značku. O registraci žádali majitelé rádia Bonton, které v kampani s tímto názvem vyzývá posluchače, aby se s ním podělili o nepěkné zážitky. Úřad může registraci odmítnout v případě, že jde o symbol, propagující násilí, rasismus, zločinné ideologie, drogy nebo je nemravný. Šéf úřadu Josef Kratochvíl míní, že „posranej život“ nemravný je. „Výraz je velmi obhroublým až vulgárním termínem, který je na veřejnosti používán pouze úzkou skupinou spotřebitelů s volnějším, respektive absentujícím, chápáním evropských společenských konvencí,“ uvedl. „Děti by alespoň ze strany státních institucí, tedy i úřadu, měly být ušetřeny nevhodného příkladu.“

09:39
Evropa bojuje s dluhyNejvyšší činitelé Evropské unie budou dnes jednat o zapojení soukromých investorů do druhého záchranného programu pro Řecko. Zaměří se i na stav italských veřejných financí. Itálie má po Řecku v eurozóně nejvyšší státní dluh v poměru k ekonomice, obavy budí také spor premiéra Silvia Berlusconiho s ministrem financí Giuliem Tremontim, který prosazuje hluboké škrty.

11:16
Jdi do Portsmouth, stane se přepadeníZní to jako věta z nějaké počítačové hry. Ve skutečnosti si tuhle výzvu zapsal do diáře jedenadvacetiletý britský mladík, který se s kumpány chystal vykrást sázkovou kancelář. Britští policisté ho dlouho nemohli usvědčit, pak jim ale padl do rukou právě jeho deník. „Normálně takhle dobrý důkaz nezískáte. Byl dost hloupý, aby si to napsal do diáře,“ glosoval to detektiv a dodal: „U výslechu přiznal, že byl hloupý.“

11:34
Ministři nerespektují soudNejvyšší správní soud nedávno řekl, že odměny klíčových úředníků nesmí ministerstva tajit. Hospodářské noviny zkusily, zda ministři berou rozsudek vážně. Neberou. Kalouskovo ministerstvo financí například odmítlo zveřejnit odměnu Milana Cícera, šéfa finančně analytického útvaru. Právě ten se v poslední době proslavil informacemi o kauze Promopro, kvůli které má potíže Kalouskův politický rival Alexandr Vondra. Úředníci opáčili - odměny jsou neveřejné. Příkladem nejde ani ministerstvo spravedlnosti. To zatím zvažuje, jak se zachová. Na verdikt Nejvyššího správního soudu totiž reagoval Úřad na ochranu osobních údajů a průlomový rozsudek zpochybnil. Spravedlnost teď váhá, zda respektovat soud nebo úřad. Ministr zemědělství Ivan Fuksa neváhá. HN rovnou řekl, že se bude řídit názorem úřadu, nikoliv soudu.

12:45
Ministr Pospíšil chce posílit práva obětíMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce na podzim předložit vládě zákon, který posílí práva obětí. Budou například moci požádat, aby se nesetkaly s pachatelem. Policie bude smět klást intimní otázky jen tehdy, když to bude nezbytné, a šetrně. Oběti mají také dostat právo se po skončení vyšetřování seznámit se spisem. Pro oběti znásilnění a sexuálního nátlaku chce Pospíšil zavést padesátitisícové odškodné. Dosud na ně měli právo jen ti, kdo utrpěli újmu na zdraví a pozůstalí. Padesát tisíc sice není moc, podle prezidentky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové ale v jednom může mít tahle částka velký dopad. Až polovina obětí podle ní rezignuje na to, aby oznámila sexuální trestný čin. Aspoň některé z nich by vidina odškodného mohla dovést na policii.

13:47
Odbory chystají dobrovolnické divadloZítra, pět minut po poledni, budou na pražském Palackého náměstí k vidění scénky a pantomima. Odbory, které tak budou znovu protestovat proti reformám, tentokrát ve zdravotnictví, slibují dobrou zábavu. Prý nás pozvou do zubařské ordinace a poteče i krev. Na pódiu vystoupí dobrovolníci, které si odboráři najali.

14:25
Klaus dal milost lékařce, která podváděla s neschopenkamiPrezident Václav Klaus prominul zbytek trestu brněnské lékařce Aleně Kubáčové. Loni ji soud poslal na sedm let za mříže kvůli falešným neschopenkám. Lékařka spolu s dalšími lidmi založila několik firem, kde zaměstnávala své známé a příbuzné jako nekvalifikované dělníky. Zato jejich platy byly nadstandardní. Díky falešným potvrzením o pracovní neschopnosti si někteří z nich přišli za tři roky i na půl milionu korun na nemocenské. Skupina připravila kasu nemocenského pojištění o téměř třináct milionů korun. Klaus milost zdůvodnil vyšším věkem lékařky (57) a jejím špatným zdravotním stavem.

15:17
Policie pátrá, kdo hodil zapálenou louč do domu romské rodinyPůl hodiny po půlnoci z neděle na pondělí vhodil kdosi zapálenou louč do domu romské rodiny v Býchorech na Kolínsku. Obyvatelé domu naštěstí stačili oheň uhasit a nikdo nebyl zraněn. Svědci vypověděli, že skupina několika lidí předtím pochodovala vsí a křičela rasistická hesla. Policie na místě dál pátrá, čin označila za pokus o těžkou újmu na zdraví s rasovým motivem. Podobný případ se udál v roce 2009 v severomoravském Vítkově. Při útoku byla zle popálena tehdy dvouletá Natálka. Žhářům soud vyměřil dvacetileté tresty.

16:22
Bártu čeká rušné úterýPoslanec Věcí veřejných Vít Bárta bude zřejmě kandidovat na předsedu poslaneckého klubu strany. Toto místo uvolní Karolína Peake, která se stala vicepremiérkou a předsedkyní legislativní rady vlády. Podle ČTK, která se vyptávala poslanců VV, má Bárta velkou šanci tento post získat. Neformální lídr VV zároveň čelí policejní žádosti o vydání k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude o jeho vydání jednat v úterý, shodou okolností ve stejný den, kdy budou poslanci VV volit nového šéfa.

17:20
Řekové chystají rozsáhlou privatizaciZatímco zástupci Evropské unie jednají o dalším osudu Řecka, tamní vláda jmenovala výbor, který bude dohlížet nad rozsáhlou privatizací. Ta by měla Řecku do roku 2015 přinést až 50 miliard eur a byla jednou z podmínek poskytnutí finanční pomoci od EU a MMF. V letošním roce chce řecká vláda utržit 5 miliard eur. Na prodej bude část akcií největších státních podniků - energetické společnosti, telekomunikačního operátora, loterijní společnosti, letišť a přístavů.

17:51
Přišel oznámit vloupání, zůstal v celeČeskobudějovičtí policisté řešili kuriózní případ. Čtyřicetiletý muž přišel na oddělení ohlásit vloupání do auta. Nakonec ale sám zůstal v policejní cele. Policisté totiž zjistili, že je v registru celostátně hledaných osob. Proč po muži bylo vyhlášeno pátrání policie nesdělila.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].