Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pátek 10. 12. 2010

Jaký diktátor? Jaká cenzura? Jaké výslechy a dlouhé fronty? Rumuni se již nepamatují. • Autor: Globe Media /  Reuters
Jaký diktátor? Jaká cenzura? Jaké výslechy a dlouhé fronty? Rumuni se již nepamatují. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobrý den lidských právDobré ráno, dnes po čtyřech letech vydávají novou desku Kabáti, poslanci projednají, jestli se politikům od ledna sníží platy o pět procent a euro koupíme za 25 korun. Dnes také slavíme Mezinárodní den lidských práv a v norském Oslu bude slavnostně udělena Nobelova cena míru pro čínského vězněného disidenta Liou Siao-poa. On ani nikdo z jeho příbuzných se ale ceremoniálu po čínské represi nebude moct zúčastnit, což je poprvé od 30. let minulého století. Čína považuje ocenění za provokaci a všechny související zprávy v médiích blokuje. Přes den má být podle meteorologů až -1 stupeň Celsia a oblačno. A připomínáme, že dnes mají svátek všechny „božské, zářící a mladé“, tedy všechny Julie. A že žádnou Julii neznáte? Není možná, v Česku jich je celkem 8.741.

09:00
Zaručeně ten pravý horoskop (do práce)Beran: Běžte na oběd společně s kolegy - je to větší legrace.Býk: Dnes je příhodný den pro úklid vašeho pracovního stolu, ostatně stejně jako každý jiný.Blíženci: Mrkla na vás kolegyně? Mrkněte zpátky, vždy je dobré mít polínko v ohni.Rak: Váš šéf vám dnes oznámí, že dostanete přidáno. A pokud to neudělá, tak na to prostě jenom zapomněl.Lev: Bolí vás hlava z vánočního večírku? Buďte rádi, že nikdo nefotil…Panna: Pokud máte v kanceláři nějakou Julii, nezapomeňte jí popřát k svátku. Až budete někdy potřebovat záskok, ráda si na dnešní milé přání vzpomene a pomůže vám.Váhy: Vánoční prémie jsou na cestě! Je ale možné, že dorazí až za rok.Štír: Nechoďte dřív z práce, i když si s touto myšlenkou už od rána pohráváte. U vchodu firma tajně nainstalovala kameru na sledování zaměstnanců.Střelec: Otevřete dnes všechny došlé e-maily, někdo se vám bude dvořit.Kozoroh: Když se na vás dnes kolega oboří, neberte to osobně. Ráno zaspal a nestihl se nasnídat.  Vodnář: Hvězdy vám dnes přejí. Povede se vám všechno, na co sáhnete.Ryby: Klidně jděte dnes dřív domů, váš šéf už tu stejně dávno není.

10:05
Slovinci známkují vláduSlovinci budou tuto neděli rozhodovat o novém mediálním zákoně, jeho cílem je omezit vliv politiků na veřejnoprávní instituce.Je naivní si myslet, že se jakýmkoliv zákonem změní vliv politiků na média, nicméně je to zaprvé výborná možnost, aby lidé „oznámkovali“ dosavadní práci vlády a zadruhé ukázali svůj zájem o dění ve společnosti. Jak by asi hlasování dopadlo u nás? 

10:20
Poslanci vydělají méněPoslanecká sněmovna schválila snížení základních platů politiků a soudců o pět procent. Pokud zákon do konce roku odsouhlasí i Senát, budou poslanci a senátoři vydělávat méně už od ledna. Například pro platy poslanců by to znamenalo snížení o tři tisíce na 56 tisíc korun.

10:47
Podmínka za žhářstvíObžalovaní za žhářský útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška dostali podmínku. Krajský soud v Ostravě potrestal násilníka tříletým podmíněčným trestem za pokus o obecné ohrožení a jeho matka dostala podmíněný trest 18 měsíců za to, že synovi v útoku zápalnou lahví letos v březnu nezabránila. Rasový motiv činu se nepodařilo prokázat, případ soud uzavřel jako sousedskou rozepři.

11:22
Nová dieta: Stačí pomyšlení a už jako by se staloVšichni víme, že pouhé pomyšlení může vzbudit chuť - například na jídlo. Vědci ale teď dokázali, že to funguje i naopak. Čím více na něco myslíme, tím méně na to potom ve skutečnosti máme apetit. Tuto studii dnes v časopise Science uveřejnili američtí vědci z Carnegie Mellon univerzity v Pittsburgu. Během experimentu mělo několik desítek osob myslet na to, jak vhazuje do automatu mince a pak jí čokoládový bonbón. Poté před ně vědci položili misku s čokoládovými bonbóny a zjistili, že ten, kdo na bonbón už myslel dříve, jich nakonec snědl méně.

12:00
Co si dáte k obědu? Jak jsme na tom s fyzičkou? Zdravotní pojišťovna OZP ve svém aktuálním časopise pro pojištěnce uveřejnila test, jak poznat, jestli jsme fit. Tady je postup:Vsedě si změřte počet tepů za 15 sekund (číslo A), poté udělejte 30 dřepů, ihned poté si opět změřte počet tpů za 15 sekund (číslo B), jednu minutu v klidu odpočívejte a pak si opět změřte tep (číslo C). Tady je vzorec: (A+B+C)x4–200 a to celé děleno 10. Kolik vám to vyšlo?Vaše zdatnost: nižší než 0 (výborná), 0,1–5 (velmi dobrá), 5,1–10 (průměrná), 10,1–15 (podprůměrná), vyšší než 15 (nedostatečná)Co si tedy dáte k obědu?

13:25
Čína si škodí samaNobelovu cenu za mír dnes v nepřítomnosti dostal vězněný čínský disident Liou Siao-po. Čínská vláda se bojí společenského obratu, ale škodí svými represemi jen sama sobě, míní evropská média ve svých dnešných vydáních. Dánský deník Jyllands-Posten píše, že si Čína sice nakonec zaplatí mezinárodní uznání hospodářskými výsledky, ale i tak bude muset brzy uznat, že nebude možné reformovat společnost zákazy a kontrolou občanů. Rakouský Der Standard doplňuje, že pokud má být Čína v budoucnu nejen montážní fabrikou ale i místem vývoje, potřebuje intelektuály jako právě Liou Siao-Poa. A komentátoři belgického deníku De Standaard jsou přesvědčeni, že Čína bude muset v budoucnu dodržovat lidská práva, protože čím bohatší lidé budou, tím více budou svá práva vyžadovat. Lotyšský deník Ir v této souvislosti kritizuje, že se ceremonie po protestech z Pekingu neúčastnil vedle zástupců ze Saudské Arábie, Venezuely nebo Kazachstánu (u kterých to není překvapivé) ani ruský velvyslanec.  Zdroj: www.eurotopics.net

14:14
Začněte dnesPokud vám polední test zdatnosti nevyšel úplně podle vašich představ, máme návod (taktéž od zdravotní pojišťovny), jak situaci změnit. Se cviky na břicho, stehna nebo záda se nebudeme unavovat a začneme pozvolna. Jak procvičit oči? Pohybujte očima ze strany na stranu a nahoru a dolů, představte si, že byste očima kreslili písmena X, O nebo H, a to v různých směrech. Každé písmeno alespoň třikrát se zavřenýma i otevřenýma očima.

14:45
Praha dostala novou pokutu za opravu Karlova mostuKrajský úřad Plzeňského kraje znova projednal případ rekonstrukce Karlova mostu a udělil Praze za znehodnocení národní kulturní památky novou pokutu ve výši 950 tisíc korun. Už na jaře kraj rozhodl o pokutě ve výši 3,25 milionu korun, hlavní město se však odvolalo. Památkové inspekci ministerstva kultury a Národnímu památkovému ústavu se například nelíbila nadměrná výměna původních kamenů za nové, užívání neodpovídajících materiálů nebo špatné spárování.

15:20
Rumuni zapomněli na komunismusNaprostá většina (83 procent) Rumunů říká, že v době komunismu netrpěla, to dokládá výzkum rumunského Institutu pro zpracovávání komunistických zločinů. Podle průzkumu lidé spojují s vysloveně negativními zážitky pouze výslech na policii nebo pobyt ve vězení. Dlouhé stání ve frontách, strach z vyslovení vlastního názoru nebo jména diktátora a omezování osobní svobody jako kdyby zapomněli.

16:08
Před pražským magistrátem je návalPražská ODS si podle serveru idnes.cz až do konce roku pronajala okolí magistrátu, nahlášena jsou shromáždění před oběma vchody do budovy a to od sedmi od rána do desíti do večera. Pražská ODS se tak pravděpodobně snaží umlčet protesty občanů proti velké koalici, podle vyjádření svého předsedy Borise Šťastného strana totiž žádné vlastní akce nechystá. Od ledna je na Mariánském náměstí opět plno, prostor si na půl roku pronajalo občanské sdružení Občané za svá práva.

17:18
Děkujeme a opravdu odcházímePodle údajů Lékařského odborového klubu zatím podepsalo výpověď 1500 lékařů a prý nejde o konečné číslo. Čas na připojení k výzvě „Děkujeme, odcházíme“ mají lékaři ještě do konce příštího týdne. Nejvíce podpisů lékařští odboráři posbírali v Pardubickém kraji a na Vysočině. V jednotlivých nemocnicích chce odejít 80 až 90 procent lékařského personálu, zástupci krajů se proto obrátili na ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby situaci urychleně řešil. Lékaři požadují zvýšení platů o polovinu až třínásobek v závislosti na kvalifikaci. Pokud peníze nedostanou, chtějí na konci roku podat hromadnou žalobu.

17:55
Bílý víkend a bílé VánoceMeteorologové varují, že během víkendu napadne na horách až 70 centimentrů sněhu, na silnicích se budou tvořit jazyky a v nížinách nás čekají mrznoucí srážky. Český hydrometeorologický ústav zároveň upřesnil předpověď na Vánoce - bude bílo a teploty přes den kolem nuly. Hezký víkend!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].